Utarło się powiedzenie, że chomik to zwierzę dla dziecka – drobne, mało kłopotliwe i mające niewielkie wymagania. Nic bardziej mylnego! Następstwem stereotypów jest niestety, że większość chomików w naszym kraju żyje w warunkach złych i całkowicie pomijających ich podstawowe potrzeby. Chcecie tego uniknąć? Chętnie pomożemy!
Gatunki chomików
Nie wszyscy wiedzą, że na południu Polski dziko żyje chomik europejski będący pod ścisłą ochroną gatunkową – bardziej znane są nam trzymane w domach chomiki mniejszych gatunków pochodzące z Azji: chomiki syryjskie, dżungarskie i Roborowskiego. Mniej znane domowe pupile to chomiki chińskie i Campbella. Ze względu na podobieństwo chomików dżungarskich i Campbella najczęściej spotykamy je w formie hybryd – „mieszańców”. U chomików nie wyróżniamy ras – są to odrębne gatunki, a w ich obrębie możemy wyróżnić różne odmiany struktury włosa i umaszczeń. Przeciętny chomik żyje około 2-2,5 roku; trzylatki zdarzają się bardzo rzadko. Chomiki trzymamy pojedynczo – to samotniki; drugi osobnik byłby nieustannie nękany, a ewentualny spór mógłby zakończyć się poważnymi obrażeniami a nawet śmiercią!

Chomiczki wszystkich gatunków są aktywne wieczorami i nocą, rzadziej rankiem. Część budzi się do życia już o 19, ale są i takie co wstaną dopiero po północy. Taka aktywność jest ich cechą– nie można i nie powinno się próbować tego zmienić, nie można też budzić chomika i mu przeszkadzać, bo stres bardzo skróci jego i tak krótkie życie. Zwierzęta te lubią ruch, docenią nocne wybiegi w zabezpieczonej zagrodzie i każdą nową rozrywkę jaką im zaserwujemy. Spędzają długie godziny na kołowrotku, kopaniu w głębokiej ściółce i pielęgnacji swojego futerka – a znudzone skutecznie uprzykrzą nam życie z wielkim upodobaniem gryząc pręty klatki… Są świetnymi towarzyszami dla nocnych marków – dorosłych i starszych nastolatków. Chomiki wbrew pozorom i stereotypom nie są dobrymi kompanami dla dzieci – przede wszystkim stają się aktywne wtedy, gdy maluchy już śpią. Są delikatne – wymagają ostrożnego traktowania jak również wprawnego oka, które wypatrzy pierwsze objawy ewentualnej choroby. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie by chomik mieszkał w domu, w którym są dzieci – mogą one pomagać wymieniając wodę, przygotowując jedzenie, pomagać w sprzątaniu czy budowie zabawek – potrzeba jednak rozważnego rodzica, który wytłumaczy maluchowi potrzeby zwierzątka.
Chcesz wiedzieć więcej? Pełna wersja artykułu jest dostępna na www.petsworld.com.pl