CZYSZCZENIE KLATKI MAŁYCH ZWIERZĄT – KILKA PORAD

Czyszczenie klatki to jedno z podstawowych zadań właścicieli małych zwierząt towarzyszących. Dbanie o higienę jest nie tylko potrzebne, ale i obowiązkowe. Tylko regularne sprzątanie zmniejsza ryzyko rozprzestrzeniania się chorób i zarazków.

Jak dobrze czyścić klatkę?

Czyszczenie klatki powinno być przeprowadzone starannie i dokładnie. Po pierwsze należy usunąć z niej wszystkie akcesoria. Je też należy umyć. Jeśli zauważy się, że gdzieś leżą ułamane kawałki akcesoriów należy je bezzwłocznie usunąć. Do czyszczenia akcesoriów stosuj się do zaleceń producenta. Ceramiczne miski mogą być z powodzeniem myte w zmywarce. Zabawki przeważnie muszą być czyszczone wodą z odrobiną środka. Jeśli w klatce znajdują się rzeczy z materiałów typu legowiska, tunele hamaki czy inne to mogą wymagać prania w pralce. Koniecznie czytaj metki! Może się okazać, że zakupione legowisko wymaga prania ręcznego.

null

Po opróżnieniu klatki rozpocznij jej mycie. Używaj wody i odpowiedniego środka. W sklepach zoologicznych można nabyć bezpieczne dla zwierzaków detergenty. Ważne aby nie używać zbyt mocnych zapachów, które spowodują, że zwierzak nie będzie czuł się bezpiecznie. Po wyczyszczeniu klatki, zanim włoży się podłoże, czy to trociny czy siano, a może piasek należy klatkę dokładnie osuszyć, najlepiej ręcznikiem. Po włożeniu akcesoriów można zaprosić naszego zwierzaka do swojego czystego domu.

Jak często czyścić klatkę?

Miseczki z wodą i z pokarmem należy czyścić codziennie. Muszą być one traktowane szczególnie, ponieważ zależy nam na tym, aby nasze zwierzątko było zdrowe. Szczególnie wrażliwy układ pokarmowy mają chomiki. Jeśli chodzi o ściółkę należy ją wymieniać wtedy, kiedy znajdują się w niej resztki pokarmu. W Innym przypadku nie należy zaburzać azylu naszego pupila. Drewniane elementy nie wymagają częstego mycia. Bardziej narażone na zarazki są plastikowe elementy.

Jak zabezpieczyć zwierzę?

Zwierzątko na czas sprzątania klatki musi być dobrze zabezpieczone. Nie należy zostawiać go na wolnej przestrzeni. Chyba, że jest to królik, który biega swobodnie po mieszkaniu (oczywiście, wcześniej przygotowanym na naszego pupila). Pupila można włożyć do specjalnego transportera używanego, np. do wizyt u weterynarza, albo do innej klatki.

null