Temperatura w naszych domach rośnie w dość szybkim tempie, więc jeśli nie mamy w nim dobrego klimatyzatora, warto zabezpieczyć swoje zwierzęta przed upałami. Maksymalna temperatura w pomieszczeniu, w którym przebywają szynszyle nie powinna przekraczać 22-23 stopni Celsjusza. Szynszyle przez swoje grube futerko, powyżej tej temperatury mogą odczuwać duży dyskomfort. Dodatkowo przy długotrwałym przegrzaniu, może dość do udaru cieplnego, który bezpośrednio zagraża życiu gryzonia.
Warto więc skrupulatnie obserwować swoje maluchy, każde dziwne, odbiegające od normy zachowanie, może być objawem udaru lub innej choroby. W wielu przypadkach może pomóc obserwacja uszu jak i łapek szynszyli. Bardzo cienkie uszka są często bardzo ukrwione, w momencie przegrzania organizmu zauważymy widoczne naczynia krwionośne. Natomiast łapki powinny być chłodne, nie powinny być przegrzane.
Aby zapobiec przegrzaniu warto jest systematycznie chronić nasze maluchy przed słońcem oraz wysokimi temperaturami. Dzięki temu szynszyle lepiej zniosą upały!
Zasłoń i zamknij wszystkie okna w pomieszczeniu, w którym są szynszyle. Przez otwarte okna wpada najwięcej ciepłego powietrza, które może spotęgować upały. Lepiej, aby szynszyle chwilę posiedziały w ciemnym pomieszczeniu, niż żeby miały się męczyć.
Jeśli posiadasz wiatrak lub wentylator, warto postawić go w pomieszczeniu. Co ważne, strumień powietrza nie powinien być ustawiony bezpośrednio na klatkę. Chłodny wiaterek dla ludzi może i nie jest szkodliwy, ale dla szynszyli tak (szynszyle może przewiać). Ustaw więc wiatrak w stronę ściany, tak aby wiatr rozpraszał się, a jednocześnie żeby powietrze się lekko chłodziło.
W wielu sklepach zoologicznych bądź też w sklepach budowlanych możesz znaleźć płytki ceramiczne, marmurowe lub kamienne. Włóż taką płytkę do klatki, a dzięki temu szynszyle bez problemu schłodzą swoje łapki. Kamień pozwala izolować ciepło przez co przez cały czas jest chłodny i nie nagrzewa się. Dodatkowo możesz także zaopatrzyć się we wkłady chłodzące oraz poszewkę wykonaną z polaru lub bawełny. Dzięki temu szynszyle będą miały trudniejszy dostęp do wkładów. Po zamrożeniu wkładu należy szczelnie włożyć je do poszewki i położyć je w miejscu, gdzie szynszyle przebywają najczęściej. To dodatkowo schłodzi maluchy nie ryzykując przy tym nagłą zmianą temperatury.
Czego nie wolno robić w upalne dni?
Stanowczo zabrania się wypuszczania szynszyli z klatki na wybieg, gdy temperatura przekracza 23 stopnie Celsjusza. Przy wysiłku fizycznym temperatura ciała zwierzęcia bardzo szybko się nagrzewa, co może skutkować udarem cieplnym. Lepiej więc, aby szynszyle w takie dni nie biegały po pokoju. Pamiętajmy, że szynszyle jako urodzone ofiary będą starały się ukrywać wszelkie dolegliwości zdrowotne, a także dyskomfort – możemy więc nie zauważyć problemu na czas. Zamiast wybiegu dajmy szynszylom zajęcie w klatce. Drewniane zabawki wiszące, piłeczki wiklinowe oraz piłeczki z sianka, będą idealną odskocznią dla maluchów.
Oprócz pilnowania świeżego dostępu do wody powinniśmy pilnować jej temperatury. Pokojowa temperatura, będzie idealna dla gryzonia. Tak, więc nie schładzamy wody oraz nie podajemy szynszylom lodu. Szynszylom nie przyniesie ona ulgi, a może nawet zaszkodzić. Schłodzona wodą lub też lód może wywołać wstrząs termiczny lub po prostu doprowadzić zwierzę do zapalenia gardła, płuc. Warto tu wspomnieć, że takie choroby są dla szynszyli śmiertelne przez co również, nie wolno ich zabierać na dwór.
Nie schładzaj szynszyli za pomocą wody!
Szynszyle nie bez powodu biorą kąpiele piaskowe, czyli na sucho. To dzięki pyłkowi wulkanicznemu szynszyle utrzymują swoje grube futerko w idealnym stanie. Woda zatem może im zaszkodzić. Nie tylko pozlepia gęste włosy, ale również może doprowadzić do licznych odparzeń skóry, zapalenia płuc oraz zapalenia uszu. To właśnie suche futro chroni szynszyle przed tymi chorobami. Moczenie, czy kąpanie szynszyli w wodzie jest więc dla nich zakazane.
Za pomocą powyższych czynności możesz bezpiecznie pomóc szynszylom uporać się z upałami, które z roku na rok są coraz gorsze. Ich futro nie tylko chroni je przed zimnem, ale również przed upałem (golić lub obcinać futra również nie można). Są jednak sposoby, aby nieco pomóc im, by były bezpieczniejsze, nawet jeśli temperatura wciąż rośnie. Należy więc chronić swoje zwierzęta przed upałami.
Autorka: Jagoda Kawczyńska