Najczęściej zadawane pytania

Chcesz nas o coś zapytać?

FAQ PL

W przypadku gryzoni wszystkożernych, tj. chomik, mysz, szczur czy myszoskoczek odpowiedź jest bardzo prosta. Tak, ich dieta powinna zawierać różnego rodzaju zboża oraz nasiona. Sprawa komplikuje się w przypadku gryzoni roślinożernych takich jak kawia domowa, szynszyla czy też królik. Podstawą diety tej grupy zwierząt powinno być wysokiej, jakości siano, podawane bez ograniczeń, do tego różnego rodzaju, odpowiednio dobrane zioła, a całość uzupełniana dopiero specjalistycznymi mieszankami. Pamiętajmy, aby szukać karmy dla królika o jak największej zawartości włókna, czyli błonnika, a niższej zawartości białka (jednak nie mniejszej niż 10%). Mieszanki te mogą zawierać w swoim składzie niewielką zawartość zbóż. Nie są one dla nich trujące, jedynie dostarczają dużo energii, a więc są kaloryczne. Jeśli nie przestrzegamy ściśle ilości podawanej karmy, nie zapewniamy wolnego wybiegu, a zatem ruchu naszemu pupilowi, wybierzmy karmy bez zbóż.
Marka Vitapol oferuje szeroką gamę linii produktowych, wśród których nawet najbardziej wymagający zwierzak znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Najbardziej popularnymi karmami dla gryzoni i królików jest linia karm Excellent oraz Expert, które uzupełniane są naszym hitem sprzedaży w postaci sianka Vita Hrabal. Doskonale, jako dodatki do siana i karm, sprawdzają się w 100% naturalne mieszanki ziół, warzyw i owoców, które pozwalają, aby właściciel samodzielnie komponował posiłki według upodobań swojego pupila. Dla ptaków najbardziej polecaną obecnie linią karm jest linia Premium, którą warto urozmaicić odświeżoną linią karm uzupełniających Vitaline, która niebawem zostanie poszerzona o kolejne, zdrowe przekąski.
To ile karmy potrzebuje dziennie chomik uzależnione jest od fazy jego wzrostu czy również wielkości. Rasy małe takie jak np. chomiki Roborowskiego mogą zjadać małą łyżeczkę karmy (ok. 5g) większe jak dżungarski 2-3 łyżeczki (ok. 5-15g) karmy. Trzeba mieć na uwadze, że część pożywienia, jakie podajemy chomikom, zwierzęta ukrywają w swoich kryjówkach. Jeśli zauważysz, że chomikowanej karmy jest dość dużo, powinno się zmniejszyć ilość podawanego pokarmy każdego dnia, tak, aby chomik był zmuszony korzystać ze swoich zapasów. Jeśli poza mieszanką pełnoporcjową podajemy również innego typu karmy uzupełniające, przysmaki. Powinniśmy odpowiednio zmniejszać ilość podawanej karmy podstawowej. Pamiętaj o zapewnieniu stałego dostępu świeżej wody.
Wszelkiego typu witaminy suplementujemy według wskazań na opakowaniu produktu. Większość dostępnych na rynku witamin jest tylko suplementem nie lekiem. Jego zadaniem jest codzienne wspieranie dobrostanu zwierząt. Zwykle podajemy je do wody pitnej, którą należy wymieniać, co najmniej raz dziennie. Czasami praktykowane jest skrapianie karmy. Pamiętajmy, aby preparaty dobierać odpowiednio do stanu zdrowia ptaka. Jeśli mamy przypuszczenia, że u naszego pupila rozwija się jakiś stan chorobowy, nie podejmujmy się leczenia go na własną rękę tylko skonsultujmy się z weterynarzem.
Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Zbyt wiele czynników może mieć wpływ na zanik śpiewania u tych ptaków. Mogą być to zarówno warunki środowiskowe jak np. złe ustawienie klatki, zbyt krótki dzień, czyli ograniczenie w dostępie do naturalnego światła, nieodpowiednia wilgotność powietrza, hałas itp. Jak również brak energii przez nieprawidłowe odżywianie lub sytuacje stresowe. Jeśli mamy samiczkę kanarka, a nie samca to też nie liczmy na operowe arie. Domena większej muzykalności w tym przypadku należy do samców. Kanarki w sposób naturalny milkną również w okresie pierzenia (2 razy do roku), kiedy to całą swoją energię koncentrują na wymianie piór, która wymaga nakładu dużej energii. Warto w tym okresie suplementować dietę ptaków dodatkowymi, energetycznymi mieszankami, np. z linii Vitaline, Ale z tym też nie przesadzajmy, bowiem otyłym kanarkom też nie chce się śpiewać. W przypadkach, gdy nagle kanarek przestał śpiewać, a nie zmieniliśmy nic w jego otoczeniu ani diety i jesteśmy pewni, że nie jest to związane z okresem pierzenia czy jego starością należy skonsultować sytuacje z weterynarzem.
Smakers jest zastrzeżona nazwa towarowa dla przysmaku w formie kolby, którą można zawiesić w klatce. W ofercie marki Vitapol znajdziemy szeroki wybór smaków, tak, aby z łatwością odnaleźć najbardziej smakowity dla Twojego pupila. Smakers jest zarówno doskonałą formą karmy uzupełniającej jak również znajdziemy w ofercie takie, które są odpowiednikiem karm sypkich i mogą stanowić karmy pełnoporcjowe (Smakers Expert, Smakers Excellent). Cóż sprawia, że Smakers jest taki nadzwyczajny – to przede wszystkim technologia produkcji. Centralną część Smakersa stanowi patyk z drzew liściastych (ograniczona zawartość żywic), na który nakładana jest masa wiążąca podkład z ziarna oraz zewnętrzną mieszankę decydującą o smaku Smakersa. W przypadku Smakersów bezbożowych, ziarno zastępuje drobny granulat z lucerny. Produkcja Smakersów odbywa się w 80% ręcznie, a proces suszenia jest unikatowy na rynku. Smakersy marki Vitapol podlegają procesowi suszenia w temp. nieprzekraczającej 65 ºC a nie wypieku, co zapewnia większy stopień zachowania wartości odżywczych składników (owoców, warzyw, ziół). Przy produkcji Smakersów nie wykorzystujemy dodatków cukru czy też miodu. Gotowy Smakers pakowany jest szczelnie z wykorzystaniem atmosfery ochronnej, która gwarantuje nam 2 letni okres trwałości.
Produkty marki Vitapol można kupić w sklepach zoologicznych na terenie całego kraju, a także wielu sklepach internetowych posiadających w swojej ofercie produkty przeznaczone dla gryzoni, ptaków i królików. Istnieje również możliwość zakupu produktów poprzez oficjalny sklep marki Vitapol, który jest dostępny pod adresem www.sklep.vitapol.pl
W ofercie marki Vitapol znajdują się produkty przeznaczone dla małych zwierząt domowych, takich jak gryzonie, króliki czy ptaki. Polecamy wysokiej jakości karmy dla psów i kotów marki Family First. Posiadaczy psów zapewne zainteresuje również oferta marki Lolo Pets Classic, która posiada wyjątkowe przekąski, wypiekane okazjonalne torciki, dropsy i ciasteczka.
Excellent i Expert to karmy klasy high premium w ofercie marki Vitapol. To, co różnicuje te dwie linie produktowe to rodzaj surowca jaki znajdziemy w środku. Karmy z linii Excellent to w 100% ekstradowane karmy pełnoporcjowe, której każdy kawałek zawiera taką samą mieszankę składników idealnie dostosowanych do fizjologii odżywiania poszczególnych gatunków zwierząt. Karmy dla gryzoni roślinożernych oraz królika nie zawierają w składzie zbóż. Za to są bogate w długie, surowe włókna niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego tych zwierząt. Z dodatkiem smakowitych warzyw i owoców dla uzupełnienia codziennej diety w witaminy i minerały. Karmy Excellent dla zwierząt wszystkożernych (chomik, myszoskoczek, szczur, mysz) z dodatkiem białka pochodzenia zwierzęcego (drób, łosoś) oraz odpowiednią ilością zbóż zapewniających witalność i energię. Dodatek ziół oraz warzyw i owoców zapewnia kompleksowe odżywianie i prawidłowe trawienie. Receptury karm z linii Expert w głównej mierze opiera się na ekstradowanych składnikach o wysokiej strawności i przyswajalności, ale dodatkowo mieszanka uzupełniona jest suszonymi warzywami, owocami i ziołami dla jeszcze lepszej atrakcyjności a zarazem zapewnienia naturalnych witamin i minerałów.
Firma produkcyjna marki Vitapol od wielu już lat funkcjonuje w oparciu o Systemy Zarządzania Jakością wg normy ISO 9001 (pozwalający zarządzać całą organizacja przez pryzmat zachowania Jakości) oraz ISO 22000 (kładący nacisk na bezpieczeństwo produktu). Zakończony sukcesem proces certyfikacji i coroczne audyty to efekt zaangażowania firmy w ciągłą poprawę jakości i bezpieczeństwa produktów i usług oraz dążenia do spełnienia wymagań klientów. Gwarantujemy, że oferowane przez nas produkty i usługi są wysokiej jakości, a zadowolenie klienta jest naszym priorytetem. Firma znajduje się pod ścisłą kontrolą  inspekcji weterynaryjnej. Każdy dostawca materiałów wykorzystywanych do produkcji karm również podlega kontroli weterynaryjnej i ma wdrożony HACCP. Raz w roku firma P.W. HOBBY Piotr Matuszewski zleca przeprowadzenie audytu etycznego w celu potwierdzenia, że pracownicy są traktowani sprawiedliwe i mają zapewnione godne i bezpieczne warunki pracy.

Masz inne pytanie?

Zadaj je za pomocą formularza
w zakładce kontakt