Szynszyle to zwierzęta mocno stadne, co oznacza, że należy zapewnić im towarzystwo swojego gatunku. Dlatego ważne jest, by wziąć minimum dwie szynszyle tej samej płci. W przypadku wzięcia dwóch bądź kilku szynszyli z jednego miejsca (adopcja, hodowla) nie powinno być problemu z ich dogadywaniem się. Natomiast w przypadku wzięcia szynszyli z dwóch różnych źródeł należy liczyć się z potrzebą łączenia gryzoni w stado.
Proces Łączenia
Proces łączenia polega na zaprzyjaźnieniu oraz zapoznaniu obcych sobie zwierząt. Dzięki temu, możemy uniknąć kłótni w stadzie. Poprawnie przeprowadzone łączenie szynszyli musi odbyć się na neutralnym gruncie, gdzie żaden z osobników nie będzie miał przewagi. W momencie łączenia nie wolno również wypuszczać szynszyli na wybiegi – mogą one wywołać agresje zwierząt wobec siebie.
Najlepszym miejscem do łączenia szynszyli będzie mała klatka lub transporter (wielkość kociego transportera). Dzięki temu zwierzęta, będą zmuszone być blisko siebie. W środku nie powinno być półek, mebelków, domków itp. Jedynymi, potrzebnymi rzeczami w klatce będą miska z granulatem, sianko w paśniki, patyczki oraz świeża woda w poidełku. Dzięki temu będzie mniejsze prawdopodobieństwo, że szynszyle pokłócą się o jakiś przedmiot.
Jak powinno przebiegać łącznie?
Przynosząc nowego osobnika (bądź też kilka) do naszego domu powinniśmy w pierwszej kolejności przebadać nowych lokatorów. Wykluczenie chorób genetycznych oraz tych zaraźliwych (np. grzybica, giardia) bardzo pomoże nam w łączeniu. Zarówno nowe jak i „stare” szynszyle powinny być w osobnych klatkach minimum 3-5 metrów od siebie. Taka odległość pozwoli im na bezpieczną komunikację. Gdy wszystkie szynszyle są zdrowe i nie ma przeciwskazań do rozpoczęcia łączenia, w tym szynszyle powinny być jednej płci, możemy zacząć łączenie.
Wkładamy wszystkie szynszyle do przygotowanej wcześniej klatki/transportera. W momencie sporów możemy potrząsać lekko klatką lub pochodzić z nią po domu tak, aby zwierzęta skupiły się na czymś innym. Po włożeniu ich do środka nie wolno ich wyciągać, ani wypuszczać na wybiegi. To ważne, gdyż zwierzęta muszą się poznać, zapachy muszą się zmieszać. W takiej klatce powinny siedzieć około dwa tygodnie, jeśli po tym czasie nie wystąpiły u nich żadne kłótnie – możemy uznać łączenie za zakończone oraz przenieść je do docelowego lokum.
Co w przypadku kłótni?
W przypadku małych sprzeczek wśród maluchów możemy potrząsać klatką lub zająć szynszyle czymś innym, np. sobą. Nie możemy zaś dopuścić do sytuacji, w której któraś z szynszyli zostanie ranna. Wtedy musimy zakończyć łączenie, rozdzielić zwierzęta i poczekać, aż rany się zagoją. Utrata dużej ilości futra i natarczywe ganianie się do utraty sił również jest sytuacją, w której należy rozdzielić zwierzęta. Stres oraz duże wysiłki fizyczne, co za tym idzie – wydzielane ciepło, nie są wskazane przy łączeniu.
Czy wiek ma znaczenie?
Przy łączeniach szynszyli w stado wiek nie odgrywa znaczącej roli. Szynszyle mogą żyć nawet 20 lat, zatem jeśli nie chorują to możemy łączyć je niezależnie od wieku. Ważna jest za to ich historia. Jeśli dana szynszyla ma za sobą przejścia lub nieudane łączenia z innymi szynszylami możliwe, że łączenie będzie utrudnione. Starsze szynszyle mają większe doświadczenia z innymi osobnikami swojego gatunku przez co mogą mieć pewne uprzedzenia do nowych. Dodatkowym aspektem, który każdy opiekun powinien wziąć pod uwagę jest usposobienie najstarszej szynszyli. Może ona charakterem nie pasować do nowego stada. Dla przykładu: dwa dominujące samce lub samice mogą się ze sobą nie dogadać, ponieważ każde z nich będzie chciało rządzić stadem, gdzie hierarchia ustalana jest podczas łączenia.
Warto więc wziąć pod uwagę wiele czynników, nie tylko miejsce łączenia, ale również charakter i historię danej szynszyli. Ważnym czynnikiem będzie również pora roku oraz wiek w przypadku młodych osobników. Nie powinniśmy łączyć zwierząt w upalne dni, lepiej przenieść to na chłodniejsze pory roku, gdzie upały nie będą aż tak doskwierać zwierzakom.
Gdy dobieramy do naszego stada młode szynszyle ważne jest, by wykonać łączenie maksymalnie do 6 miesiąca życia. Po tym czasie młode przechodzą przez dorastanie przez co ich hormony są znacznie wzbudzone. Są wtedy bardziej kapryśne, nie są uległe, próbują przejąć hierarchię w stadzie. Młode szynszyle należy więc łączyć między 3 miesiącem życia, a szóstym. Możemy również spróbować po okresie dojrzewania, czyli po ukończeniu przez nie 14 miesięcy – wtedy wszystkie hormony powinny się uspokoić.
Łączenie więc, nie należy do prostych zadań, a często może zakończyć się niepowodzeniem. Weźmy to pod uwagę, gdy bierzemy nowe zwierzęta pod swój dach. Przede wszystkim uzbrójmy się w cierpliwość oraz spokój, gdyż zwierzęta wyczują nasze emocje i same mogą zacząć się bardziej stresować. Im dokładniej wykonamy łączenie, tym większa możliwość jest a utworzenie zgranego stada.
Autorka: Jagoda Kawczyńska