Umiejętne chwytanie i podnoszenie królików to ważny element pielęgnacji nad naszym pupilem. Aby królik cieszył się swobodą i komfortem należy wiedzieć, że powszechne trzymanie królika za uszy to wielki błąd. Jak więc poprawnie trzymać królika?
Jak to zrobić dobrze?
Zdarza się tak, że królik jest sporych rozmiarów, wtedy należy podłożyć pod tylne nogi królika lewą rękę i przytrzymać go za skórę na grzbiecie. Taki chwyt można też zastosować podczas długiego trzymania królik na rękach. Podczas transportu polecane jest trzymanie zwierzątka w klatce, o odpowiedniej wielkości. Są także specjalne transportery, które bez problemu można nabyć w sklepach zoologicznych.
W przypadku królików, ze względu na ich rozmiar, zabiegi pielęgnacyjne nie są trudne. Nawet najmłodsi mieszkańcy mogą zająć się swoim zwierzątkiem. Królik bardzo łatwo może zeskoczyć z kolan nie robiąc sobie przy tym krzywdy. Opowiada za to budowa królika, jego giętki kręgosłup i długie, łagodzące upadek kończyny. Niebezpieczne upadki zdarzają się, gdy królik chce się uwolnić od niewygodnego miejsca. Dlatego umiejętność prawidłowego trzymania jest podstawą. Królika trzeba trzymać nie tylko podczas zabiegów pielęgnacyjnych, ale także podczas przenoszenia z miejsca na miejsce. Bardzo ważna jest umiejętność chwytania królika. Błędnym jest jak już wspominaliśmy wcześniej trzymanie królika za uszy. To nie występ magiczny. Królik ma inne wystające części ciała, a chwytanie go za kończyny czy za głowę może wyrządzić mu krzywdę. Królika można podnosić w dwojaki sposób. Pierwszy z nich polega na podłożeniu jednej ręki pod brzuch królika, a drugą przytrzymanie go na grzbiecie. Natomiast drugi, czyli chwyt za skórę na grzbiecie jest lepszy, ponieważ gdy zwierzątko zwisa swobodnie czuje się pewniej i jest spokojniejsze. Oczywiście po podniesieniu królika należy drugą dłoń podłożyć pod królika. Królik czuje się komfortowo, gdy może schować głowę pod naszą pachą.