Dom pełen radości: Czy królik może żyć wśród innych zwierząt?


Relacja uszatych przyjaciół z innymi pupilami domowymi może być niezwykle ciekawa. Co prawda należy być dobrze przygotowanym decydując się na takie rozwiązanie, bowiem każde zwierzę wymaga innej opieki, wykazuje inne potrzeby i ma inny charakter. Nie każdy królik dogada się z każdym psem czy kotem. Uszaki mimo swojego przyjaznego i dość spokojnego usposobienia są wymagającymi zwierzętami. Potrafią być bardzo terytorialne, co może niekorzystnie wpływać na kontakt z przedstawicielami innych gatunków zwierząt domowych. Mimo to, są zwierzętami stadnymi. Czy to jednak oznacza, że przyjaźń królika i psa lub królika i kota jest możliwa?

Zagrożenia i pierwsze kroki

Zdecydowanie należy najpierw dobrze zastanowić się, czy zwierzęta nie będą stanowiły dla siebie zagrożenia. Zdecydowanie nie powinno się łączyć królika ze zwierzętami, które mają drapieżne skłonności do polowań, jak np. drapieżne ptaki czy dzikie koty lub psy myśliwskie. Należy także zadbać o wystarczającą dla każdego zwierzęcia przestrzeń, aby mogły także w razie potrzeby znaleźć schronienie czy odpocząć. Na początku poznawania się zadbaj o swój czas wolny, aby móc mieć oko na sytuację. Nierzadko adaptacja wymaga więcej czasu. Nie należy w żaden sposób przyspieszać zaprzyjaźniania się zwierząt. Dajmy im tyle czasu ile będą potrzebowały.

Życie w wielogatunkowej rodzinie: Przypadki z Polski

Mimo że wszystkie zwierzęta różnią się od siebie, mogą wspólnie się wychowywać. Czy tak jest zawsze? Aby zostawić wyczerpującą odpowiedź odnalazłem osoby, które posiadają królika wraz z innym zwierzęciem domowym i chciały podzielić się własnymi doświadczeniami.

Historie z codziennego życia

W domu Edyty z Warszawy króliczka była pierwsza. York pojawił się nieco później. Oboje wychowywali się na jednej przestrzeni. Piesek okazywał się być czasem zazdrosny, niemniej jednak nie robił królicy krzywdy. Bawili się wspólnie, traktowali się jak rodzeństwo. Zostawali razem w domu, gdy domownicy musieli wyjść do pracy. Jak to u rodzeństwa, były lepsze i gorsze chwile, niemniej jednak oboje są fantastycznym przykładem na przyjaźń między królikiem a psem. W tym przypadku oboje były zbliżonych rozmiarów.

Znaczenie bliskości i szacunku międzygatunkowego

Jako kolejny dowód na potrzebę bliskości każdego zwierzęcia, niezależnie od gatunku, przytoczę przykład Edyty z Sosnowca. Mimo zaawansowanego wieku pieska (15 lat) żyją wspólnie z królikiem w jednym domu. Nigdy nie zrobiły sobie nawzajem krzywdy. Sunia ostrożnie omija królika, gdy ten odpoczywa, mimo problemów ze wzrokiem. Szanuje w ten sposób jego niezależność. Uszak natomiast w kontakcie z psem zachowuje się bardzo ostrożnie. Oboje starają się nie wchodzić sobie w drogę i żyją w zgodzie.

Niespodziewane więzi i harmonia

Ciekawa sytuacja okazała się w przypadku Ewy. Tu także nawiązała się wyjątkowa relacja królików z psem. Tym razem jednak pies wyraźnie troszczy się i opiekuje królikami. Mają wspólny wybieg na podwórku, razem odpoczywają, „odgadaniają szpaki” – wspomina ich właścicielka. Widać, że żyją jak równy z równym.

Zakończenie: Nadzór i cierpliwość kluczem do sukcesu

Jak widać przyjaźń królika z innym zwierzęciem jest jak najbardziej możliwa. Należy jednak odpowiednio wcześniej się do tego przygotować. Baczny nadzór nad początkową fazą relacji obu zwierząt jest kluczowy. W razie potrzeby należy odpowiednio reagować, aby zapewnić zwierzętom komfort i bezpieczeństwo. Niewątpliwie taka relacja może być wyzwaniem zarówno dla zwierząt oraz ich właściciela, lecz może okazać się bardzo fascynująca.