Chomiki cieszą się ogromną popularnością. Często wybieramy je jako pierwszego pupila w domu. Powinniśmy jednak pamiętać, że tak jak wszystkie inne zwierzęta, potrzebują odpowiednich warunków, by żyć szczęśliwie i zdrowo. Przyjrzyjmy się więc temu, jak powinno wyglądać chomicze mieszkanie i rozprawimy się z kilkoma popularnymi mitami.
MIT: Chomikowi wystarczy mała klatka.
PRAWDA: Minimalne wymiary chomiczego mieszkania to 100 cm na 50 cm.
Rozmiary zwierzaka nie zawsze świadczą o tym, jakiej przestrzeni potrzebuje. Chomiki w naturalnym środowisku przemierzają dziennie wiele kilometrów. W naszym domu również powinny mieć możliwość robienia sobie jak najdalszych wycieczek. Niezaspokojenie tej potrzeby gatunkowej może prowadzić do złej kondycji fizycznej i psychicznej zwierzaka oraz powstania stereotypii.
Warto również pamiętać, że chomiki są naprawdę zróżnicowanej wielkości. Chomiki karłowate naprawdę pozostają malutkie, ale syryjskie dorastają nawet do 20 cm długości. Trudno więc oczekiwać, żeby oba te gatunki czuły się równie dobrze na takiej samej powierzchni. Pamiętajmy, żeby większemu chomikowi chomikowi zapewnić odpowiednio dłuższe i szersze lokum.
MIT: Chomik musi mieszkać w metalowej klatce.
PRAWDA: Lepiej sprawdzi się terrarium, akwarium lub nawet duże plastikowe pudło.
Tak, chomik może mieszkać w pudełku – pamiętajmy jednak, by było ono odpowiedniej wielkości i by zapewnić zwierzakowi wentylację – pozostawić je bez pokrywki lub wyciąć ją i zabudować przewiewną siateczką. Podobnie dobrze sprawdzi się szklane prostokątne akwarium. Dlaczego? Przędę wszystkim ze względu na bezpieczeństwo, po metalowych prętach klatki zwierzak może się wspinać i spaść. W pudełku nie ma takiej możliwości, ponieważ ścianki są gładkie. Oprócz tego będzie ono łatwiejsze w utrzymaniu czystości – zwierzak nie będzie wykopywał ściółki na zewnątrz.
MIT: Pięterka i zjeżdżalnie to klucz ko chomiczego szczęścia.
PRAWDA: Chomiki potrzebują urozmaiconej przestrzeni przede wszystkim na powierzchni i pod nią.
Wysoka klatka z mnóstwem kolorowych pięterek, tuneli, zjeżdżalni może wydawać się zachęcająca – przecież zapewni zwierzakowi tyle atrakcji! Przy okazji – jeśli zwierzak spadnie z wysokości – może zapewnić niestety groźne dla zdrowia i życia urazy. Nie zaspokoi również rzeczywistych potrzeb zwierzaka, takich jak kopanie i drążenie tuneli.
Zamiast tego zadbaj, by w chomiczym lokum znajdowała się wysoka warstwa ściółki, w której zwierzak będzie mógł swobodnie kopać. Możesz umieścić w niej papierowe rolki, drewniane mostki i inne niespodzianki, które urozmaicą jej strukturę. Na powierzchni ustaw domek, aby zwierzak mógł się schować.
Niezbędnym wyposażeniem chomiczego lokum jest również kołowrotek. Zapewni pupilowi niezbędna dawkę ruchu. Powinien mieć minimum 20cm – dla mniejszych zwierzaków, i 27 cm – dla większych. Korzystanie z mniejszego może doprowadzić do urazów.
Nie zapomnij o miseczkach na wodę i jedzenie. Najlepiej ustawić je na twardym podwyższeniu, by ich zawartość nie brudziła się ściółką. Do mieszkanka dodaj również pojemnik z piaskiem, tak by chomik mógł się wykąpać.
MIT: Chomiki potrzebują towarzystwa.
PRAWDA: Chomiki są bezwzględnymi samotnikami.
Podstawową zasadą w prawidłowym utrzymaniu chomika jest to, że na jedną klatkę musi przypadać wyłącznie jeden mieszkanic. Jako jedne z niewielu gryzoni nie są one zwierzętami stadnymi. Są za to wyjątkowo terytorialne. Dodatkowy mieszkaniec może doprowadzić do powstania niechcianych miotów lub dużej agresji.
Podsumowanie
Jako lokum dla chomika najlepiej sprawdzi się terrarium, akwarium lub duże pudło z wentylacją. Musi ono mieć odpowiednio duże rozmiary. Nie należy umieszczać w nim pięterek i wysokich zjeżdżalni. W zamian powinna znajdować się tam gruba warstwa ściółki z zabawkami naziemnymi. Nie możemy również zapomnieć o kryjówce, miseczkach oraz pojemniku z piaskiem. To klucz do tego, by chomiczy lokator żył szczęśliwie.