Fundacja, sklep, hodowla – gdzie znaleźć królika dla siebie?

Stało się. Długie uszy i puszysty omyk zawróciły ci w głowie? Lista wszystkich za i przeciw przeanalizowana? Wyposażona klatka czeka już na swojego mieszkańca? Pora rozpocząć wspólną przygodę na lata! Tylko gdzie znaleźć wymarzonego członka rodziny? Dowiedz się, jak możesz sprawić, by królik zagościł w twoim domu i która z tych opcji będzie dla ciebie najbardziej odpowiednia.

Sklep zoologiczny

Zakup królika w sklepie zoologicznym to często wybierana forma zdobycia wymarzonego przyjaciela. Jest szybka i stosunkowo tania. Nie wymaga dopełniania żadnych dodatkowych formalności. Dodatkowo możesz od razu zaopatrzyć się w całą niezbędną wyprawkę. W sklepach zoologicznych, które dopuszczają sprzedaż zwierząt, znajdziesz najczęściej młode osobniki. Możesz więc obserwować cały proces dorastania takiego pupila i być z nim właściwie prawie od początku jego życia.

Niestety kupno w sklepie ma sporo minusów. Pierwszy z nich to nieznane źródło pochodzenia zwierząt. Trudno jest prześledzić drogę, którą przebył uszak zanim trafił do sklepowego terrarium. W jakich warunkach był wcześniej utrzymywany? Czy nie ma predyspozycji do chorób genetycznych? Czy nie miał kontaktu z chorobami zakaźnymi? To wszystko dla przyszłego nabywcy często pozostaje zagadką. Sprzedawane króliki są zazwyczaj bardzo młode, co sprawia, że w momencie zakupu trudno o poprawne określenie ich płci. Jeśli zdecydujesz się na zakup uszaka, koniecznie jak najszybciej odwiedź lekarza weterynarii, by sprawdził jego stan zdrowia i wstępnie określił płeć.

Kupno w zarejestrowanej hodowli

Kluczem do sukcesu jest tu wybranie dobrej hodowli. Poszukaj opinii na temat interesującego cię miejsca, dowiedz się jakie warunki panują w pomieszczeniach dla zwierząt oraz jak są żywione. Poproś o możliwość obejrzenia rodziców uszaka. Sprawdź, czy króliki są regularnie szczepione i badane przez lekarza weterynarii. Dobry hodowca z pewnością udzieli ci wszystkich interesujących cię informacji. Niepokój powinien wzbudzić sprzedający, który niechętnie odpowiada na twoje pytania. Brak aktualnych szczepień, niechęć do pokazania królików, zwierzęta brudne, chore, niewłaściwe warunki utrzymania – to znaki ostrzegawcze, które powinny zapalić w twojej głowie czerwoną lampkę.

Zakup królika ze sprawdzonej hodowli sprawia, że znasz przeszłość swojego królika. Możesz przewidywać, jak będzie wyglądał, gdy dorośnie. Jeśli więc zależy ci na konkretnym wyglądzie zwierzaka a jednocześnie chcesz, by był z tobą od swoich pierwszych miesięcy, hodowla może być dobrym wyborem. Taki zakup wiąże się jednak ze sporym wydatkiem.

Adopcja z organizacji

W Polsce istnieje wiele fundacji i stowarzyszeń, w których możesz za darmo adoptować królika. Pod ich opieką znajdują się zwierzęta porzucone, odebrane interwencyjnie, oddane lub pochodzące z laboratoriów. Przypada ich zazwyczaj od kilkunastu do nawet kilkuset na jedną organizację. Pod opieką wolontariuszy lub w domach tymczasowych są socjalizowane i leczone. Adoptując królika z fundacji, masz pewność, jaki jest jego stan zdrowia.  Uszak do domu trafia wykastrowany. Wolontariusze często służą radą oraz mogą pomóc w zaprzyjaźnianiu królików.

Zanim jednak twój wymarzony uszak trafi do domu, musisz pozytywnie przejść procedurę adopcyjną. W każdej organizacji wygląda ona nieco inaczej, jednak zazwyczaj jej etapy są podobne. Na początku najczęściej należy wypełnić formularz adopcyjny. Po jego pozytywnym rozpatrzeniu czeka cię rozmowa i wizyta przedadopcyjna. Podczas wizyty odwiedzi cię wolontariusz, by upewnić się, że masz odpowiednie dla królika warunki. Brzmi strasznie? Niepotrzebnie. Takie spotkanie ma przede wszystkim pomóc ci przygotować się na przybycie nowego domownika i ma charakter miłej rozmowy. I wreszcie – po podpisaniu umowy adopcyjnej – będziesz mógł zabrać swojego królika do domu.

Proces adopcyjny jest dłuższy niż zakup w sklepie czy w hodowli. Procedury adopcyjne pozwalają jednak wolontariuszom upewnić się, że zwierzę trafi do dobrego i odpowiedzialnego domu. Wybierając adopcję, dajesz nowe życie królikowi i zwalniasz miejsce, dzięki czemu organizacja może pomóc następnym zwierzętom.

Każde ze źródeł, w którym możesz znaleźć nowego członka rodziny ma swoje wady i zalety. Warto dobrze przemyśleć tę decyzję a przede wszystkim zadbać o to, by wymarzony królik miał dobre warunki i kochających opiekunów.