Jak przygotować klatkę dla szynszyli?

Szynszyle to niezwykle radosne i żywe zwierzaki.  Trudno nie poddać się urokowi ich puchatych krągłości. Jeśli chcesz, by zagościły w twoim domu, dowiedz się, jak stworzyć dla nich przestrzeń, w której będą czuły się dobrze i bezpiecznie.

Jaką klatkę dla szynszyli wybrać?

Niech nie zwiedzie cię wielkość szynszyli. Mimo że nie wydają się duże, potrzebują klatki naprawdę sporych rozmiarów. Pamiętaj, że szynszyle to zwierzęta stadne, dlatego minimalna wysokość klatki dla dwóch osobników to 100 cm. Im więcej przestrzeni, tym lepiej! Zwierzaki te uwielbiają skakać, wspinać się i biegać, dlatego klatka powinna być odpowiednio wysoka i długa. Możesz zdecydować się na kupno gotowej metalowej klatki. Są one stosunkowo łatwe w transporcie. Możesz bez problemu ją przestawić oraz łatwo wyczyścić i zdezynfekować. Równie dobrym lokum będzie również woliera. To zazwyczaj drewniana konstrukcja z metalową siatką. Może dodatkowo zawierać ścianki, które pomogą w utrzymaniu porządku. Wykonanie woliery możesz zlecić stolarzowi lub zbudować ją samodzielnie. Na etapie projektowania możesz dostosować jej wielkość i kształt, co jest niewątpliwie dużym plusem. Wiąże się ona z większym wydatkiem niż klatka i jest niestety niemożliwa lub – w najlepszym wypadku – trudna w transporcie.

Wyposażenie klatki i woliery

  • Miseczki i poidełko: Miseczki najlepiej wybrać ceramiczne, ponieważ są ciężkie i stabilne. Poidełko zapewni szynszyli dostęp do świeżej wody przez cały czas.
  • Siano: To podstawowy element diety szynszyli. Siano powinno być dostępne cały czas w specjalnym drewnianym lub materiałowym paśniku. Unikaj wysypywania siana na dno klatki, ponieważ może ono szybko się zanieczyszczać.
  • Kuweta – większość szynszyli potrafi świetnie nauczyć się kuwetowania, dlatego możesz śmiało umieścić ją w mieszkanku swojego zwierzaka.
  • Mostki, półki, domki – czyli po prostu – dobra zabawa. Szynszylom nie może zabraknąć rozrywki. To zwierzęta, które uwielbiają skakać i wspinać się, dlatego zapewnij im taką możliwość. W tym celu idealnie sprawdzą się drewniane mostki. W klatce możesz zamontować półeczki i kryjówki na różnej wysokości. Przydatne mogą okazać się również duży kołowrotek i drobne drewniane zabawki.
  • Piasek – Kąpiele piaskowe są niezbędne dla szynszyli do utrzymania czystego futra. Używaj specjalnego piasku dla szynszyli lub pyłku wulkanicznego i umieść go w kąpielówce lub plastikowym pudełku. Szynszyla w piaskowej panierce będzie najsłodszym widokiem, jaki zobaczysz! Pamiętaj jednak, że wanienka nie może być stałym elementem klatki i wybiegu. Szynszyla powinna mieć możliwość kąpieli dwa-trzy razy w tygodniu.

Świetnie wyposażona klatka to podstawa dobrobytu szynszyli. Nie zapomnij jednak, że potrzebują one codziennych wybiegów.