Piramida żywieniowa królika

 

W obecnych czasach propagujemy zdrowy styl życia. Dbanie o siebie, sport i prawidłowe odżywianie. Zarówno ludzie, jak króliki również powinny zdrowo się odżywiać, aby cieszyć się długim życiem i dobrym samopoczuciem. Przyjrzyjmy się zatem piramidzie żywieniowej tych kicających uszaków. 

Fundament diety – siano

Fundamentalnym, stałym i nieograniczonym pokarmem powinno być siano. Nie należy go królikowi ograniczać. Gdy tylko w paśniku zaczyna go brakować, niezwłocznie należy je uzupełnić. Siano powinno stanowić 80% diety królika. Spełnia ono bowiem zapotrzebowanie zwierzęcia na przeżuwanie, przy czym królik może ścierać zęby, które, przypomnijmy, rosną mu całe życie. Ponadto dieta bogata w świeże siano sprawi, iż w znacznym stopniu ograniczy tworzenie się kul włosowych w przewodzie pokarmowym królika. Ważne jest, aby siano było dobrej jakości oraz pozostawało świeże.

Alternatywne źródła błonnika

Jako alternatywa sprawdzi się też świeża trawa. W końcu króliki w swoim naturalnym środowisku mają dostęp głównie do świeżych roślin. Doskonale uzupełnią dietę wysuszone gałązki gruszy, jabłoni, brzozy lub wierzby. Gryząc je, królik przy okazji pożywienia ściera siekacze. W ciągu dnia powinien obgryzać co najmniej kilka sztuk.

Zioła w diecie królika

Przechodząc do kolejnego szczebla piramidy, możemy zauważyć suszone lub świeże zioła. Oczywiście przewagę powinny stanowić te suszone. Niezwykle szeroki wybór ziół, które może spożywać królik, pozwala wzbogacić jego dietę o pyszne pożywienie. Szczególnie warte zainteresowania wśród królików są mniszek lekarski, babka lancetowata oraz liście truskawki. Niewielką ilość ziół można podawać kilka razy dziennie.

Specjalistyczna karma

Zazwyczaj nie jesteśmy pewni, czy zapewniliśmy naszym pupilom pełnowartościowe wyżywienie. Mimo najszczerszych chęci i starań, dieta królika powinna być wzbogacona o specjalistyczną karmę w formie pelletu. Podając 1-2 łyżeczki dziennie, zapewnimy uzupełnienie pokarmu o najważniejsze składniki odżywcze i witaminy. Dobrym rozwiązaniem jest podawanie jej jako jeden z posiłków, na przykład śniadanie lub kolację.  Karma powinna stanowić 5 % diety królika.

Warzywa – urozmaicenie diety

Wspinając się ku szczytowi naszej piramidy, jako kolejne wyróżniamy warzywa. Tu także lepiej postawić na suszone, niemniej jednak umiarkowana ilość świeżych także jest wskazana. Warzywa są bogate w witaminy i stanowią uzupełnienie diety królika. Należy je podawać kilka razy w tygodniu, oczywiście w niewielkich ilościach. Uszaki uwielbiają takie warzywa jak marchew, pietruszka czy burak. Suszone warzywa możemy kupić już gotowe do spożycia lub przygotować sami. Zwróćmy jednak uwagę na to, co podajemy, gdyż nie każde warzywo może być podane roślinożercy. Jeśli nie jesteśmy pewni, lepiej zrezygnować z włączenia do diety danego produktu lub zasięgnąć porady ekspertów. Warzywa, których Twój królik nie miał jeszcze okazji próbować, należy podawać w małych ilościach.

Owoce – słodycze dla królika

Dlaczego na szczycie piramidy znajdują się świeże lub suszone owoce? Zawierają one dość dużą dawkę cukru, więc powinny być spożywane rzadko i w umiarkowanych ilościach. Stanowią one niejako słodycze dla królików. Chętnie spożywany przez uszaki banan nie powinien stanowić podstawy w żywieniu. Nie należy oczywiście go wykluczać z diety! Zachowajmy zdrowy rozsądek poprzez podanie świeżych lub suszonych owoców 1-2 razy w tygodniu w niewielkich ilościach.

Woda – klucz do zdrowia

Niezwykle istotne w żywieniu królików jest także zapewnienie im świeżej wody pitnej w zacienionym miejscu i jej regularne zmienianie. Pamiętajmy, że królik zdrowy zawsze chętnie zjada posiłki. W przypadku gdy królik nie reaguje na podawane jedzenie przez dłuższy czas, jest apatyczny i osowiały, nie czekajmy i skonsultujmy się z lekarzem weterynarii – specjalistą od królików.

Autor: Jakub Korościk