Wprowadź do domu nimfę

Posiadanie i utrzymanie papug nimf w domu może być fascynującym i satysfakcjonującym doświadczeniem, ale wymaga również zaangażowania i odpowiedniej wiedzy. Ptaki należą do dość delikatnych stworzeń, którym łatwo zrobić krzywdę, również nieświadomie. Dlatego ważne jest by edukować się w zakresie utrzymania tych pięknych i inteligentnych zwierząt.

Jak przygotować się na papugi nimfy?

Zanim przyniesiemy papugę nimfę do domu, należy przygotować odpowiednie środowisko. Przede wszystkim warto przyjrzeć się wszystkim roślinom znajdującym się w domu. Wiele roślin jest jadalnych dla papug, jednak wiele z nich też jest toksycznych. Mając na uwadze bezpieczne środowisko dla papug, powinniśmy pozakrywać wszelkie kable oraz szczeliny, gdzie ptak może utknąć. Warto zwrócić uwagę na elementy metalowe, takie jak obciążniki do firanek czy baterie, zapalniczki oraz sprzęt wędkarski. Papuga nie może mieć dostępu do metalowych elementów, bowiem może dojść bardzo szybko do poważnego zatrucia i śmierci. Przygotowując się na przyjazd nimf do naszego domu, musimy pamiętać też o luźno stojącej chemii, np. spraye do włosów, świeczki czy odświeżacze powietrza, a nawet kadzidła powinny zniknąć z domu, gdzie będą mieszkać papugi.

Nimfy to niezwykle wdzięczne i towarzyskie stworzenia. Decydując się na ten gatunek, pamiętaj, że są to zwierzęta stadne.

Klatka dla nimf

Nasza przyszła klatka powinna być przede wszystkim bezpieczna dla papug. Na rynku dostępne są najczęściej klatki ocynkowane, klatki malowane proszkowo, klatki ze stali nierdzewnej czy klatki drewniane. Klatki ocynkowane są najpopularniejsze, dostępne w wielu sklepach zoologicznych. Kusi ich niski koszt, jednak kryje się tutaj znacząca wada tych klatek. Mianowicie ocynk. Powłoka, kiedy jest nienaruszona jest dla papugi w miarę bezpieczna. Jeśli jednak ulegnie uszkodzeniu np. przez zdrapanie pazurami czy dziobem albo wejdzie w reakcję chemiczną z owocami, staje się śmiertelnym zagrożeniem dla papugi. Zatrucia cynkiem są niespecyficzne. Wykazują wiele objawów i bardzo szybko mogą doprowadzić do śmierci papugi. Dlatego też klatki ocynkowane nie są najlepszym rozwiązaniem. Bezpieczne dla papug będą klatki malowane proszkowo. Ich jakość sprawia, że mogą być użytkowane w nienaruszonym stanie przez całe życie zwierzęcia.

Pamiętaj, że papugi to nie helikoptery! Wybierając klatkę dla papug, kieruj się szerokością i długością. Klatka dla papug nie musi być wysoka.

Nie kupuj klatek okrągłych. W szczelinach między prętami łatwo zakleszczyć palec. Zaś okrągła budowa klatki powoduje u papug ciągły stres. Brak jest kąta, w którym można się schować.

 

Plac zabaw dla nimf

 

Przy zakupie papug bardzo często myślimy o dobrej klatce, a zapominamy o drugim najważniejszym akcesorium jakim jest plac zabaw czy stojak. To właśnie tam papuga będzie spędzać wiele godzin w ciągu dnia. Papuga będąc poza klatką musi mieć miejsce, w którym będzie mogła eksplorować przestrzeń, bawić się i żerować, a przy okazji obserwować nas i spędzać dzień z rodziną. Świetnym rozwiązaniem są place zabaw połączone z klatką. Dzięki takiemu rozwiązaniu papuga ma swoją określoną przestrzeń, rozszerzoną o plac zabaw znajdujący się na dachu klatki. Możemy takie miejsce doskonale zaaranżować poprzez zabawki, liny czy huśtawki zawieszone pod sufitem. Plac zabaw powinien mieć również miejsca do żerowania. Papugi spędzają nawet 80% dnia na poszukiwaniu jedzenia. Dlatego pamiętaj, by posiłek dla papug podawać w ciekawy sposób – np. korzystając z kuwetek do żerowania.

Plac zabaw dla papug powinien dawać możliwość stymulacji oraz aktywności fizycznej. Pamiętaj, że papugi to niezwykle żywiołowe zwierzęta, które wymagają ciekawego i zróżnicowanego środowiska.

Możliwość żerowania jest dla papug niezwykle ważna. To właśnie przez brak możliwości wykazywania naturalnych zachowań, wiele papug doświadcza problemów behawioralnych w domach.

 

Akcesoria dla nimf

 

ŻERDZIE

Papuga całe swoje życie stoi – bawiąc się, jedząc czy śpiąc, używa swoich nóg do poruszania się po klatce, gałęziach i placu zabaw. Zapewnienie dobrej jakości żerdzi jest więc niezbędne dla utrzymania stóp w zdrowiu i odpowiedniej kondycji. Papudze trzeba zapewnić różnej wielkości i różnej faktury powierzchnie, dzięki czemu ścieranie pazurów i czyszczenie dzioba będzie przebiegać prawidłowo. Nie wkładamy do klatki żerdzi w jednym rozmiarze i jednej faktury – starajmy się by w klatce było różnorodnie. Podstawowymi żerdziami powinny być te z naturalnego drzewa – gałęzie pokryte korą dają idealną powierzchnię do ścierania pazurów i czyszczenia dzioba z zabrudzeń. Tego typu żerdzie możemy zakupić bądź zrobić samodzielnie. Świeże gałązki wierzby czy brzozy to również świetny element wyposażenia klatki – papugi mogą obgryzać listki, korę czy pąki kwiatów.

W okresie wiosenno-letnim możesz przynosić świeże gałęzie dla papug. Świetnie się sprawdzi również zbieranie sezonowych kwiatów czy owoców, jak np. bez lilak, mniszek lekarski, dzika róża, głóg czy jarzębina.

MISECZKI

Najlepiej wybrać miseczki metalowe, zrobione ze stali nierdzewnej. Plastikowe karmniki dość ciężko dokładnie umyć. Metalowe miski niewiadomego pochodzenia, mogą z kolei przyczynić się do zatrucia metalami ciężkimi. Warto więc zainwestować w odpowiednie i bezpieczne miski dla papug. W celu podawania posiłku możesz skorzystać nawet ze zwykłego talerzyka.

Metalowe miseczki łatwo utrzymać w czystości. Decydując się na miski, postaw na te ze stali nierdzewnej lub np. ceramiczne.

BASENIK

Papugi uwielbiają się kąpać! Aby zachęcić papugi do kąpieli, warto postawić talerz z wodą, basenik lub np. delikatny zraszacz powietrza. Papugi najlepiej kąpać z rana, przed południem. Nie trzeba ich suszyć. Najbezpieczniej by papuga samodzielnie po kąpieli “uczesała” swoje pióra. Zawijanie w ręcznik czy suszenie suszarką mogą uszkodzić budowę piór. W okresie zimowym, warto papugi kąpać 1 raz w tygodniu. Wiosną i latem papugi potrafią kąpać się nawet codziennie!

Kąpiel jest niezwykle ważna dla papug. Pomaga utrzymać higienę piór, ale też jest świetną zabawą!

Zabawki dla nimf

Drewniane zabawki zaspokajają naturalną potrzebę destrukcji naszych pierzastych przyjaciół – ochronią Twoje meble przed zniszczeniem, dadzą świetne zajęcie Twojej papudze i dodatkowo zadbają o pielęgnację! Drewniane klocki, żerdki, drabinki i huśtawki pozwolą papudze na ścieranie dzioba i pazurów. Najlepiej sprawdzą się tutaj różne rodzaje drewna, korek, klocki, ale też mniej twarde materiały, takie jak luffa, wiklina, rattan, kokos, etc. Papugi w naturze spędzają wiele godzin na poszukiwaniu jedzenia. W domu najczęściej posiłek podany jest w miseczce. Dlatego ważne jest, by zapewnić smakołyki, do których trudno będzie się dostać – dzięki temu papuga nie będzie się nudzić, a przy okazji będzie rozwijać swoje zdolności psychoruchowe. Wszelkie zabawki ukrywające jedzenie mają różne poziomy trudności – dlatego nadają się dla wszystkich pierzastych.

Ciekawe klocki, drabinki, huśtawki, kule wiklinowe, doniczki z ziołami czy zieleniną.. To wszystko stanowi ciekawe urozmaicenie papuziego środowiska.

Przykładowa kuwetka do żerowania zawiera suszone zioła, kwiaty, szyszki, klocki, liście i różnego rodzaju zabawki do łapki. W kuwetkach do żerowania można poukrywać wiele smakołyków.

Dieta nimf

W naturze nimfy prowadzą koczowniczy tryb życia, przemieszczając się w poszukiwaniu źródeł pożywienia i wody. Podobnie jak papużki faliste, które występują na tych samych obszarach, nimfy żywią się trawami i ziarnami. To, które nasiona są spożywane, zależy całkowicie od tego, gdzie akurat przebywa nimfa i co jest dostępne. Nimfy żerują naturalnie wśród traw, zbóż i kiełkujących w glebie roślin. Najczęściej poszukują pokarmu na ziemi, dlatego świetnie się sprawdzą wszelkie kuwety do żerowania. Podstawą diety nimf są ziarna sorgo, proso, kanaru, owsa, jęczmienia, kardi, gryki czy amarantusa. Świetnie się sprawdzą gotowe, kupne zboża w kłosach, np. proso. Dodatkowo warto posadzić różnego rodzaju trawy i zboża w doniczki. Dość szybko kiełkuje i rośnie pszenica, owies czy jęczmień. Zioła takie jak mięta, bazylia, rumianek czy oregano również stanowią ciekawy i zdrowy dodatek do diety tych zwierząt.

Mówi się, że nimfy są ziarnojadami, jednak w ich diecie powinny też znajdować się świeże zioła, kwiaty, kiełki, zboża, trawy a także zieleniny.

Świetnym przysmakiem jest proso, sprawdzi się idealnie jako nagroda w treningu czy w trakcie oswajania zwierzęcia.

Podsumowanie

Posiadanie nimf może być wspaniałym i satysfakcjonującym doświadczeniem, pod warunkiem, że jesteśmy odpowiednio przygotowani i zaangażowani w opiekę nad ptakami. Ważne jest zapewnienie papugom odpowiednich warunków życia, zróżnicowanej diety, aktywności fizycznej i psychicznej oraz regularnej opieki weterynaryjnej. Wizyty u weterynarza są kluczowe dla zapewnienia zdrowia i dobrostanu papugi. Weterynarz specjalizujący się w opiece nad ptakami powinien regularnie sprawdzać stan zdrowia papugi – przynajmniej raz do roku. Ważne jest również zapewnienie odpowiedniej ilości czasu na lot po domu, interakcję z opiekunami oraz dostęp do różnorodnych zabawek i zajęć stymulujących umysł. Znudzone i sfrustrowane papugi bardzo często zaczynają nadmiernie wokalizować, dziobać czy wręcz wyskubywać swoje pióra ze stresu.