Wyprawka dla szynszyli – czyli co powinniśmy kupić zanim weźmiemy szynszyle?

Spodziewając się nowego zwierzęcia w domu warto jest się przygotować. Wyprawka, czyli zbiór najpotrzebniejszych rzeczy dla danego zwierzaka, powinna być przygotowana przed pojawieniem się szynszyli.

Najważniejszym elementem wyprawki szynszyli jest oczywiście ich lokum. Drewniana woliera bądź też metalowa klatka powinna spełniać minimalne wymiary dla szynszyli jakim są: minimum 100cm wysokości, 40cm szerokości oraz 50cm długości. W wolierze/klatce powinny znaleźć się liczne drewniane półki, dzięki którym szynszyle mogą skakać. Wyposażona w mebelki, zarówno drewniane jak i materiałowe, sprawi nowym pupilom wiele radości. Paśniki, ceramiczne miseczki oraz poidełko również powinny znaleźć się w wyposażeniu klatki/woliery.

W idealnej wyprawce nie powinno zabraknąć odpowiednio dużego transportera. W wielu przypadkach sprawdzają się te przeznaczone dla kotów (plastikowa obudowa i metalowe kraty z przodu). Przyda się on nie tylko w czasie transportu maluchów do domu, ale również podczas wizyt u weterynarza.

Żeby zadbać o czystość oraz kondycję futerka szynszyli musimy wyposażyć się w pyłek wulkaniczny oraz kąpielówkę. To w niej nasze szynszyle uwielbiają się kąpać wykonując serię obrotów w pyłku. Ważne, by pyłek wulkaniczny był suchy, czysty jak i pozbawiony kwarcu, który często znajduję się w zwykłym piasku.

Pożywienie szynszyli warto kupić kilka tygodni przed wzięciem zwierząt pod swój dach – dzięki temu będzie ono świeże. W pierwszej kolejności warto zrobić duży zapas różnego rodzaju sianka. Siano jest bardzo ważne w diecie szynszyli, przez co nie możemy dopuścić by gryzoń go nie jadł. Dzięki zróżnicowaniu sianek szynszyle nie znudzą się jedzeniem. Kolejnymi ważnymi aspektami szynszylowego pożywienia są:

  • Zbilansowana mieszanka ziołowa dla szynszyli
  • Jednolity granulat (bez warzyw, owoców i zbóż)
  • Patyki/Gałązki drzew jadalnych dla szynszyli
  • Kwiaty oraz korzenie

Dodatkowymi rzeczami, które możemy kupić naszym gryzoniom są zabawki. Zabawki dla szynszyli powinny być przede wszystkim z bezpiecznych materiałów takich jak; drewno, sianko czy trukwa. Zarówno w klatce/wolierze jak i na wybiegu możemy wyposażyć się w kołowrotek, którego średnica nie powinna być mniejsza niż 40 cm. Kołowrotek powinien być wykonany z bezpiecznego drewna, a jego bieżnia nie powinna mieć wypustek. Zastosować na wybiegu możemy również drewnianą równoważnię, matę węchową oraz mniejsze bądź większe piłki (z drewna/z siana/z wikliny). Warto mieć zawsze w domu również płytkę chłodzącą lub też wkład chłodzący. Dzięki nim w upalne dni szynszyla nie przegrzeje się.

Wykonanie dla szynszyli apteczki awaryjnej jest ważnym aspektem każdego opiekuna. W takiej apteczce znaleźć się powinny m.in. strzykawka, karma ratunkowa, węgiel aktywny, jałowa gaza oraz octanisept (do odkażania małych ran). Nie wolno zapomnieć, że jest to zestaw małej pomocy i w przypadku jakichkolwiek dolegliwości lub dziwnego zachowania zwierzęcia należy niezwłocznie wybrać się do weterynarza specjalizującego się w zwierzętach egzotycznych.

Wyprawka przedstawiona powyżej jest proponowaną listą, która idealnie sprawdzi się dla początkujących opiekunów szynszyli. Opieka nad szynszylami nie należy do prostych zadań, więc warto przygotować się na każdą ewentualność.

 

Autorka: Jagoda Kawczyńska