Króliki to nie gryzonie
Przede wszystkim zacznijmy od tego, że króliki nie są gryzoniami. Fakt ten może wydawać się mylący z uwagi na stale rosnące zęby, co jest charakterystyczne właśnie dla gryzoni. Króliki to zajęczaki. Być może są zbliżone wyglądem do niektórych gryzoni, jak na przykład świnek morskich, co może łudzić podobieństwo, natomiast wyróżnia je także chociażby sposób przeżuwania (króliki robią to ruchami okrężnymi, w przeciwieństwie do gryzoni, które przeżuwają w górę i w dół). Należy zwrócić uwagę, iż dieta królików jest mniej zróżnicowana, niż w przypadku gryzoni. Większą część ich codziennej diety stanowi siano i suszone zioła. Uszaki zjadają także własne odchody (cekotrofy), co nie występuje u żadnego z gryzoni.
Właściwe podłoże w kuwecie
Stanowczo odradza się stosowanie trocin jako ściółki do kuwety. Mogą stanowić one zagrożenie dla królika z uwagi na właściwości pylące, co może przyczynić się do powstania infekcji dróg oddechowych. Istnieje także ryzyko zjedzenia ich przez zajęczaki, co może negatywnie wpłynąć na ich układ trawienny. Bardziej wydajnym zamiennikiem jest specjalny pellet do kuwety. Występują jego różne warianty, nawet pochłaniające zapachy!
Króliki potrzebują przestrzeni
Większości osób wydaje się, że króliki nie wymagają dużej przestrzeni. Jako stosunkowo nieduże zwierzę może przecież zamieszkiwać małą klatkę. Nic bardziej mylnego! Uszaki wymagają przestrzeni do swobodnego poruszania się. Należy pamiętać, że każde z nich ma duże potrzeby eksploracji terenu. Swoboda stanowi brak przeciwwskazań do problemów behawioralnych. Najlepszym rozwiązaniem będzie bezklatkowe wychowywanie królika, lecz gdy nie jest to możliwe, należy zastanowić się, czy na pewno mamy ku temu odpowiednie warunki lub najpierw dostosować otoczenie, czy ogród.
Odpowiedzialna opieka nad królikami
Króliki są zwierzętami wymagającymi. Potrzebują dużo uwagi ze strony ich właścicieli, właściwej opieki weterynaryjnej (specjalisty od zajęczaków), dużo aktywności i prawidłowego odżywiania. Dbając o te wszystkie niezwykle ważne aspekty możemy stworzyć naszemu pupilowi doskonałe warunki do życia w naszych domach.
Kastracja – ważny aspekt opieki
Bardziej kontrowersyjnym tematem jest kastracja królików. Gdy jej unikniemy, możemy spotkać się z licznymi problemami behawioralnymi, jak na przykład u samców znaczenie terenu moczem. Sterylizacja jest wskazana, z uwagi na profilaktykę chorób układu rozrodczego. Kastracja królików jest zatem wskazana, a zarazem bezpieczna.
Długość życia królików
Rozmawiając z wieloma osobami napotkałem się także na przekonanie, że króliki nie żyją zbyt długo. Długość ich życia zależy od różnych czynników. Należą do nich m.in. pochodzenie. Sprawdzone hodowle gwarantują brak chorób genetycznych u zwierzaków. Istotna jest również pielęgnacja uszaków, regularne wizyty u weterynarza czy zapewnienie właściwej diety i warunków życia.
Króliki – niepozorne, ale wymagające
Jak widać, króliki to niepozorne zwierzaki. Mogłoby się wydawać, że są mało wymagające i żyją wyłącznie swoim życiem. Niemniej jednak, gdy stworzymy im odpowiednie warunki i poznamy bliżej ich potrzeby, sprawimy szczęście zarówno zwierzakom, jak i ich właścicielom.
Autor: Jakub Korościk