Czy wiedzieliście, że króliki – podobnie jak na przykład psy – należy szczepić? To niezbędny element profilaktyki zdrowia naszego pupila, którego niedopilnowanie może przynieść przykre konsekwencje. Dowiedz się, jak, kiedy i dlaczego powinieneś szczepić królika.
Przeciwko jakim chorobom szczepimy królika?
Szczepienie profilaktyczne wykonuje się przeciwko trzem chorobom zakaźnym. Należą do nich: myksomatoza, pomór typu 1 (RHD1) i pomór typu 2 (RHD2).
Myksomatoza
- Śmiertelność sięga od 25 do nawet 100%
- Przenosi się poprzez kontakt z chorym zwierzęciem, przez pchły i komary.
- Objawy: opuchlizna nosa, powiek, uszu, genitaliów, bąble i wybroczyny na uszach i oczach, brak apetytu, apatia, narastająca duszność.
Pomór
- Śmiertelność sięgająca 100%
- Przenosi się poprzez kontakt z chorym zwierzęciem i jego wydzielinami, z kałem zwierząt drapieżnych
- Objawy: osłabienie, apatia, drgawki, krwotok, nagła śmierć, inne objawy nieswoiste.
Jak zaszczepić królika?
Szczepienie wykonuje weterynarz. Najlepiej umówić się w tym celu do lekarza specjalizującego się w chorobach zwierząt egzotycznych (do których należą króliki). Umów się na wizytę do przychodni weterynaryjnej i upewnij się, że w wyznaczonym terminie lekarz będzie dysponował odpowiednią szczepionką. Na rynku dostępne są różne rodzaje. Jedne należy powtarzać co pół roku, inne – co rok. Są takie, które chronią przed jedną z chorób zakaźnych, ale są również zabezpieczające od razu przed trzema. Zapytaj weterynarza o to, jaką szczepionką dysponuje i jak często powinieneś ją powtarzać. Dowiedz się, jakie objawy poszczepienne mogą wystąpić i które powinny cię zaniepokoić.
Kiedy nie szczepimy królika?
Zdarzają się przypadki, w których nie należy szczepić królika. Dotyczy to przede wszystkim zwierząt z aktywna chorobą zakaźną lub innymi dolegliwościami związanymi z obniżoną odpornością. W takich przypadkach po szczepieniu mogą wystąpić działania niepożądane. Dlatego pamiętaj, jeśli nie wiesz, czy możesz to zrobić bezpiecznie, porozmawiaj o swoich wątpliwościach z weterynarzem.
Pamiętaj!
Szczepienie to podstawowy element profilaktyki zdrowotnej królika. Tylko ono zabezpiecza go przed zachorowaniem. Zwierzę, które zapadnie na myksomatozę ma niskie szanse przeżycia. W przypadku pomoru są one niestety prawie zerowe. Leczenie wiąże się najczęściej z hospitalizacją i jest bardzo kosztowne. Dlatego najlepiej zabezpieczyć królika wcześniej i zapobiec przykrym konsekwencjom. Umówienie na szczepienie zajmuje chwilę a ratuje życie.