Zioła to – zaraz obok siana – podstawowy element diety królików i części gryzoni. Powinny codziennie gościć w jadłospisie królików, świnek morskich czy szynszyli. Ich właściwe dobranie może być jednak naprawdę dużym wyzwaniem. Dowiedz się, z jakich źródeł najlepiej pozyskać zioła, jak je podawać oraz jakie właściwości mają ich poszczególne gatunki.
Po pierwsze – różnorodność
W naturze kuzyni naszych domowych przyjaciół, królików, żywią się na łąkach. Znajdują tam bogate w włókno i wiele substancji odżywczych trawy i rośliny zielne. W takich warunkach mają do dyspozycji nawet kilkadziesiąt różnych gatunków ziół. W domu niestety trudno o aż takie zróżnicowanie króliczej diety. Warto jednak zadbać o to, by uszak miał do dyspozycji mieszankę złożoną z przynajmniej dziesięciu rodzajów ziół. Podobną różnorodność należy zapewnić w diecie świnek morskich i szynszyli.
Od lekarstwa do trucizny
Czyli wystarczy, że zmieszam kilkanaście różnych ziół? Niestety, niekoniecznie. Odpowiednia mieszanka dla zwierzaka powinna być odpowiednio zbilansowana. Każde z naszych domowych przyjaciół ma nieco inne potrzeby. Na przykład w diecie świnek morskich trzeba uwzględnić zdecydowanie więcej witaminy C niż w przypadku królika. Każde z ziół ma inny skład chemiczny i posiada swoje unikatowe właściwości. Nie jest to tylko niepozorny posiłek. Wiele z nich wykazuje działanie lecznicze i może być stosowane jako wspomaganie terapii weterynaryjnej. Należy jednak pamiętać, że lekarstwo od trucizny dzieli jedynie dawka. Dotyczy to również ziół. Podane w zbyt dużej ilości lub zbyt często mogą poważnie zaszkodzić. Dlatego – zanim poczęstujesz królika ziołami, dowiedz się, czy i w jakich ilościach może je spożywać.
Wybrane zioła w diecie królików i gryzoni
- Babka lancetowata – jadalne są wszystkie świeże i suszone części tej rośliny, może być podawana codziennie.
- Bazylia – podajemy w całości, jest uwielbiana przez króliki, ma działanie moczopędne, pobudza akcję serca.
- Koniczyna – trująca w okresie kwitnienia
- Mniszek lekarski – królik może jeść wszystkie elementy rośliny, suszony korzeń będzie świetnym przysmakiem. Można go podawać codziennie. Mniszek wspomaga trawienie, pobudza apetyt i działa moczopędnie. UWAGA: często mylony z mleczem, który jest trujący.
- Mięta – podajemy w całości świeżą lub suszoną, wspomaga trawienie, może być podawana codziennie w niedużych ilościach.
- Rumianek – podajemy zazwyczaj kwiaty, ma działanie uspokajające, łagodzi problemy trawienne i koi ból brzucha.
- Skrzyp polny – pozytywnie wpływa na kondycję sierści oraz wspomaga produkcję krwi. Może być podawany rzadko i w małych ilościach. W dużych dawkach jest trujący. UWAGA: często mylony z trującym skrzypem błotnym.
Jak zdobyć zioła dla zwierzaka?
Stworzenie odpowiedniej kompozycji ziół nie jest łatwą sprawą i wymaga dużej wiedzy. Najbezpieczniej jest więc sięgnąć po dostępne na rynku gotowe zbilansowane mieszanki, których skład uwzględnia potrzeby gatunkowe danego zwierzęcia. Świeże zioła dodaj do diety w formie przysmaku. Możesz je zebrać samodzielnie. Unikaj jednak terenów blisko ruchliwych dróg i takich, na których mogą być prowadzone opryski. Zebrane rośliny dokładnie umyj i osusz (podane mokre mogą spowodować wzdęcia). Tak przygotowane będą smacznym i zdrowym elementem codziennej diety twojego pupila.
Podsumowanie
- Pamiętaj – zioła warto uwzględnić w codziennej diecie królików, świnek morskich i szynszyli oraz – jako dodatek – chomików, szczurków i myszek.
- Zadbaj o ich różnorodność.
- Samodzielnie zbieraj tylko rośliny, które znasz. Przed podaniem umyj je i wysusz.
- Bądź ostrożny. To samo zioło podane w różnej dawce może być zarówno lekiem jak i trucizną.
Źródła
Okienko życia dla królików i gryzoni, Zielnik królików i gryzoni, https://okienkozycia.pl/zielnik-krolikow-i-gryzoni/
Okienko życia dla królików i gryzoni, Zioła wspomagające leczenie królików i gryzoni, https://okienkozycia.pl/ziola-wspomagajace-leczenie-krolikow-i-gryzoni/
Stowarzyszenie Pomocy Królikom, Prawidłowe żywienie królika,