Każdy szczęśliwy posiadacz uszatego przyjaciela z pewnością dostrzegł charakterystyczne tupanie tylną łapką. Otóż Twój królik nie robi tego bez przyczyny. Króliki to bardzo inteligentne zwierzęta. Pozornie wydają się mało komunikatywnie, jednak w rzeczywistości wymagają dużo uwagi. Pochylając się nad ich sposobem przekazywania informacji możemy odczytać wiele z ich zachowania. Zwierzęta komunikują się za pomocą dźwięków, tupanie jest jednym z nich. Niezależnie od intencji tupanie stanowi bardzo istotny gest w komunikacji królika. Pamiętaj, że uszak w taki sposób chce przekazać ważną wiadomość Tobie lub swoim towarzyszom.
Ostatnie ostrzeżenie
Tupiąc, króliki informują siebie nawzajem o zagrożeniach i okazują emocje. Zazwyczaj jest to objaw złości, zdenerwowania lub frustracji. Często takie zachowanie jest instynktowne i wynika z nieudomowionego charakteru zajęczaka. W ich naturalnym środowisku hałasem m.in. zapewniają sobie spokój na ich terytorium odstraszając potencjalnych przeciwników. W żadnym wypadku nie należy kojarzyć tupania z agresją, jednak należy być czujnym, ponieważ ta metoda komunikacji najczęściej jest ostrzeżeniem. Uszak nie jest zadowolony z zaistniałej sytuacji, więc jeśli nie ustąpisz, może zareagować w obronie własnej gryząc lub drapiąc. Jeżeli jednak nie zignorujesz jego ostrzeżenia, królik powinien przestać tupać, a jego zachowanie – wrócić do normy.
W to mi graj
Czasem tupaniem króliki wyrażają też pozytywne emocje. W ten sposób komunikują swoje zadowolenie, ekscytację lub zwyczajnie jest to forma zabawy. Nie jest to zatem gest, który zawsze powinien nam się kojarzyć z czymś złym. Tupaniem wyrażają także chęć zwrócenia uwagi na siebie, mogą okazywać znudzenie i przejaw chęci do nowych aktywności. Zadbaj o dobrej jakości zabawki lub wartościowe przekąski, aby urozmaicić czas swojemu pupilowi.
Nocne odgłosy
Słyszysz w nocy odgłosy króliczych stópek? Rytmiczne uderzanie łapką prawdopodobnie uspokaja uszaka i pomaga mu zasnąć. Nie zdziw się zatem, gdy w trakcie nocy usłyszysz rytmiczne tupanie – to naturalne zachowanie małego domownika.
Smutno mi, mamo
Króliki są zwierzętami stadnymi, więc jeśli żyją pojedynczo tupanie może być także przejawem samotności. Takiej informacji nie wolno zignorować. Poczucie samotności może doprowadzić do pogorszenia stanu psychicznego. Postaraj się zapewnić swojemu przyjacielowi odpowiednie warunki do większych interakcji społecznych. Możesz częściej poświęcać mu czas, zachęcać do opuszczania klatki lub zapewnić towarzystwo w postaci drugiego królika. Należy przy tym pamiętać, aby odpowiednio wcześniej przygotować się do zaprzyjaźnienia obu zwierząt.
Źle się czuję
Istnieje jeszcze jeden rodzaj tupania, który może świadczyć o złym samopoczuciu. Jeśli dodatkowo towarzyszy mu zgrzytanie zębami lub królik się kuli, należy niezwłocznie zabrać królika do weterynarza i wykonać odpowiednie badania.
AUTOR: Jakub Korościk