Zdrowa dieta królika

Początkujący właściciele uszaków często zastanawiają się, co powinno znaleźć się w miseczce ich zwierzątka. To bardzo ważne, by od samego początku dbać o to, jaki pokarm dostaje pupil. Odpowiednia dieta to klucz do tego, by Twój królik jak najdłużej cieszył się dobrym zdrowiem. Dowiedz się, jak powinno wyglądać jego żywienie.

Siano to podstawa

Siano stanowi około 80% króliczej diety. Jest bogate we włókno i mało kaloryczne.  Jedzone w dużych ilościach pozytywnie wpływa na pracę układu pokarmowego, ponieważ pomaga przepychać treść pokarmową w jelitach. Jedzący je chętnie królik jest również mniej narażony na powstanie wad zgryzu. Siano wymaga od niego długiego i starannego żucia, dzięki czemu ściera stale rosnące zęby. Jeśli chcesz, by Twój pupil jak najdłużej cieszył się zdrowiem, dbaj, by miał do niego stały dostęp.

Zioła

Na drugim miejscu w króliczej diecie znajdują się zioła. Warto je podawać w formie suszonej mieszanki, którą dostaniesz w sklepie zoologicznym lub zrobisz ją sam. Możesz zmieszać na przykład takie produkty, jak: babka lancetowata, mniszek lekarski, liście malin, nagietek. Można również urozmaicić dietę o świeże sezonowe zioła, które znajdziesz w swojej kuchni. Zwierzak z pewnością ucieszy się z koperku, natki pietruszki lub listków bazylii. Zioła warto podawać codziennie i w razie choroby dołączyć do diety rośliny wspierające układ odpornościowy.

Warzywa i owoce

W miseczce zwierzaka można co jakiś czas umieścić marchewkę, pietruszkę, seler lub jabłko. Warzywa i owoce są lubiane i chętnie zjadane przez króliki. Są bogate w witaminy, ale niestety zawierają również dużo cukru. Należy je podawać z umiarem, by nie doprowadzić do otyłości uszaka. Dodawane do posiłków w małych ilościach co kilka dni będą dla zwierzaka miłą niespodzianką.

Granulat

Karma może być wartościowym uzupełnieniem diety pupila. Jest niezbędna w codziennym żywieniu młodych królików. Dostarczy im substancji odżywczych oraz kalorii niezbędnych do prawidłowego wzrostu. Sprawdzi się również u królików chorych i wymagających przybrania na wadze. Jest kaloryczna, sycąca i chętnie zjadana nawet przez zwierzęta z osłabionym apetytem. W diecie królików zdrowych można stosować granulat jako przysmak i urozmaicenie żywienia.

Podsumowanie

Dieta królika składa się w większości z dobrej jakości siana. Powinna się w niej znaleźć również mieszanka ziół oraz świeże natki. Jako przysmaki warto co jakieś czas podawać zwierzęciu granulat, owoce i warzywa, np. w postaci smakersów. Pamiętaj również, by Twój pupil miał stały dostęp do świeżej wody.

 

AUTOR: Weronika Zienkiewicz