Jak przygotować klatkę dla królika?

 

Zakochałeś się w długich uszach i puszystych ogonkach? Decyzja podjęta, w domu zagości króliczy przyjaciel? Taki pupil to mnóstwo zabawy i świetnie spędzonych wspólnych chwil. Jednak zanim przygarniesz go pod swój dach, przygotuj dla niego miejsce, w którym zamieszka i od pierwszych chwil w nowej rodzinie poczuje się bezpiecznie.

Jaką klatkę dla królika wybrać?

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów klatek. Mniejsze, większe, otwierane od góry, od boku, z wyposażeniem lub bez. Wybór może być naprawdę trudny. Poznaj kilka podstawowych zasad i spraw swojemu uszakowi odpowiednie mieszkanie. Na początek – wymiary. Króliki potrzebują sporo miejsca, więc im większą klatkę wybierzesz, tym lepiej twój pupil będzie się w niej czuł. Jeśli zwierzak ma być miniaturką, zadbaj o to, by klatka miała długość przynajmniej 100 centymetrów. Większej przestrzeni będzie potrzebował królik baranek, którego mieszkanie powinno mieć w swoim najdłuższym boku już co najmniej 120 centymetrów. Dużo więcej miejsca potrzebują króliki ras hodowlanych. Podobnie jest w przypadku stad złożonych z dwóch lub więcej osobników. W takim przypadku dla swoich podopiecznych wybierz przestronny kojec. Uszaki są skoczne, dlatego zadbaj o to, by był wysoki lub zadaszony. Możesz również pozostawić króliki na stałym wolnym wybiegu. Przed zdecydowaniem się na taki krok, przygotuj przestrzeń tak, by była bezpieczna.

Podłoże

Jednym z najczęstszych błędów początkujących opiekunów królików jest wysypywanie dna klatki pelletem, siankiem lub trocinami. Uszaki mają bardzo delikatne łapy. Ich podeszwy nie mają ochronnych poduszek jak u kotów lub psów. Ich jedyną ochroną jest warstwa sierści. Długotrwałe kicanie po twardym pellecie lub kłujących trocinach może doprowadzić do powstania bolesnych i trudnych do wyleczenia odgniotków. Kiepskim wyborem na podłoże jest również wspomniane wcześniej siano. To najważniejszy składnik diety zwierzaka, dlatego zamiast na dnie klatki umieść je w paśniku. Dzięki temu będzie zawsze czyste i bezpieczne dla twojego zwierzaka. Na dno klatki możesz położyć miękki kocyk, dywanik lub podkład higieniczny.

 

Kuweta

Skoro klatka i podłoże już wybrane, pora przejść do wyposażenia. Jego ważnym elementem jest kuweta. Tak. Kuweta. Królika podobnie jak kota można nauczyć załatwiania swoich potrzeb fizjologicznych w jednym przeznaczonym do tego miejscu. Zapewnij więc uszakowi dużą i wygodną kuwetę. Mniejszemu uszakowi wystarczy taka w kształcie trójkąta, którą postawisz w rogu klatki. Większemu zwierzakowi zapewnij prostokątny, płaski pojemnik. Królik powinien móc swobodnie do niego wskoczyć i obrócić się w środku. Do kuwety wsyp pellet lub inną odpowiednią ściółkę.

Królicza jadalnia

W klatce twojego pupila nie może zabraknąć akcesoriów do jedzenia i picia. Nad kuwetą powieś paśnik, w którym umieścisz siano. Możesz zdecydować się na klasyczny plastikowy, który zawiesza się od zewnętrznej strony klatki. Jest on najbezpieczniejszy dla uszaka, ale często wypada z niego sianko. Jeśli chcesz uniknąć bałaganu, zdecyduj się na metalowy lub materiałowy paśnik wewnętrzny.

Twój królik musi mieć stały dostęp do świeżej wody. Możesz zdecydować się na podawanie mu jej w miseczce lub w poidełku. Oba te rozwiązania mają swoje wady i zalety. Królik pije z miseczki w naturalnej dla siebie pozycji. Może jednak łatwo wylać luz zanieczyścić wodę. Picie z poidełka jest mniej naturalne, ale królik nie wyleje i nie zabrudzi jego zawartości.

Zioła i karmę możesz podawać królikowi w miseczkach. Ta opcja sprawdzi się najlepiej przy jednym uszaku. Jeśli masz parkę lub większe stado, możesz podawać jedzenie na tacy, dzięki czemu każde zwierzę będzie mieć do niego swobodny dostęp. W przypadku królików z ograniczoną sprawnością dobrym rozwiązaniem czasem okazuje się podawanie pokarmu bezpośrednio na dno klatki.

 

 

Dodatki do klatki

Podstawowe wyposażenie klatki gotowe? Do królestwa swojego pupila możesz dodać zabawki, które nie pozwolą mu na nudę. Zwierzak będzie zadowolony z tunelu lub domku, w którym będzie mógł się schować. Podaruj mu drobne drewniane zabawki do gryzienia i rzucania. Możesz je kupić lub wykonać samodzielnie. Zadbaj też o rozwój intelektualny zwierzaka i zapewnij gry edukacyjne, takie jak mata węchowa czy kula na przysmaki.