Podróż z królikiem i gryzoniem – jaki transporter wybrać i jak go przygotować?

króliki transport

 

Chociaż króliki i gryzonie najlepiej czują się w domu, prędzej czy później nadejdzie moment, w którym musimy udać się z nimi w podróż. Najczęściej do lekarza weterynarii. Aby zaoszczędzić im zbędnego stresu i zapewnić bezpieczeństwo, sprawdź, jaki transporter wybrać i jak przygotować się do wspólnego wyjazdu.

Jak nie przewozić pupila?

Unikaj przewożenia zwierzęcia w papierowym pudełku lub w klatce. Nie są one przystosowane do podróży ani wystarczająco wytrzymałe.  Jeśli twój pupil odda mocz, dno kartonu może rozmięknąć. Zwierzak nie tylko nie będzie czuł się komfortowo, ale może również wypaść z pojemnika. Klatka podczas gwałtownych wstrząsów lub hamowania również może się otworzyć. Dodatkowo zazwyczaj jest zbudowana z metalowych prętów, co powoduje, że zamknięte w niej zwierzę ma duży kontakt ze światem zewnętrznym.  A co za tym idzie – z wieloma bodźcami powodującymi stres lub lęk. Jest w niej również bardziej narażone na wpływ niekorzystnych warunków atmosferycznych. Podobnie kiepskim pomysłem jest przewożenie pupila na kolanach. Przestraszony może uciec a podczas wypadku nie jest w żaden sposób zabezpieczony.

Jaki transporter wybrać?

Transporter powinien być przede wszystkim dobrany do gabarytów i wagi zwierzaka. Jeśli planujesz przewozić w nim parkę lub stadko – zadbaj o to, by był odpowiednio większy. Możesz zdecydować się na transporter przeznaczony dla gryzoni – otwierany od góry. W przypadku królików lub kilku świnek morskich lepszym wyborem może być jednak taki, w którym zazwyczaj przewozi się koty – otwierany od przodu. Jeśli masz w domu duże uszaki, pomyśl nad zakupem transportera na kółkach, który nie będzie od ciebie wymagał noszenia sporego ciężaru. Możesz wybrać transporter z plastiku lub torbę materiałową. Niestety ta druga może być trudna w utrzymaniu czystości. Transporter plastikowy będzie łatwy w czyszczeniu i dezynfekcji.

Co włożyć do środka transportera?

Niezależnie od tego, na jaki transporter się zdecydujesz, należy go odpowiednio wyposażyć. Nie przewoź zwierząt w pustym pojemniku – jego dno jest śliskie i taka przejażdżka może się skończyć urazem. Dla większości gatunków dobrym wyborem będzie wyłożenie go podkładem higienicznym. Jeśli twój zwierzak ma tendencję do kopania, możesz przykleić go delikatnie do dna taśmą dwustronną. Na wierzch połóż kocyk, dywanik lub dry bed. Do środka możesz włożyć pożywienie. Unikaj jednak miseczek i paśników. Podczas wypadku będą dużym zagrożeniem dla pupila.

Nieco inaczej wygląda wyposażenie transportera dla chomika. Do środka wsyp ściółkę, którą maluch ma w klatce. Będzie przesiąknięta jego zapachem, dzięki czemu poczuje się w niej bezpiecznie. Zapełnij transporter dość grubą warstwą, tak, by maluch mógł się w niej swobodnie zakopać. Włóż do środka trochę pożywienia. Nie zapomnij o kawałku świeżego owocu, który zapewni chomikowi nawodnienie.

królik z walizkąJak bezpiecznie podróżować z królikiem i gryzoniem latem?

Lato to czas wyjazdów, a często nasz futrzasty przyjaciel musi nam towarzyszyć. Upały mogą być niebezpieczne, ale przestrzeganie kilku zasad zapewni bezpieczeństwo Twojego pupila:

  • Utrzymuj chłodne wnętrze samochodu, nie przekraczając 20°C. W razie potrzeby używaj klimatyzacji lub uchyl okno, ale unikaj przeciągów.
  • Nigdy nie zostawiaj królika w zamkniętym aucie. Nawet w cieniu temperatura może szybko wzrosnąć, stwarzając zagrożenie dla zdrowia zwierzaka.
  • Wyściełaj dno transportera, aby zapewnić komfort i stabilność. Możesz też umieścić wkład chłodzący w pokrowcu, zwracając uwagę, by zwierzę nie było narażone na zbyt niską temperaturę.
  • Zapewnij stały dostęp do świeżej wody i planuj przerwy na picie, zwłaszcza podczas dłuższych tras. Soczyste owoce lub warzywa mogą pomóc w nawodnieniu.

Komfortowa wycieczka zimą

Królik i gryzoń wymagają szczególnego przygotowania do podróży również zimą. W mroźne lub wietrzne i wilgotne dni istnieje spore ryzyko, że twój pupil złapie infekcję. Wycieczka w nieprzygotowanym transporterze może skończyć się katarem, przeziębieniem, ale również  zapaleniem płuc, które stanowi zagrożenie życia zwierzaka. Dlatego tak ważne jest, by podczas podróży twojemu podopiecznemu było ciepło i przytulnie. Kryjówkę chomika możesz zabezpieczyć dodatkową warstwą ściółki i siankiem. W przypadku królików i większych gryzoni do środka włóż kawałek polaru lub ciepły dry bed. Transporter od zewnątrz zabezpiecz specjalnym ocieplaczem lub owiń kocem.