Woda w diecie papug

Woda to niezbędny element diety każdego organizmu żywego, w tym papug. Jej obecność jest kluczowa dla utrzymania zdrowia i dobrego samopoczucia tych pięknych stworzeń. Niedobór wody może prowadzić do poważnych konsekwencji, w tym nawet śmierci.

Zmniejszenie o 10% zawartości jakiegokolwiek innego składnika odżywczego w organizmie zwykle nie spowoduje zauważalnego efektu, ale zmniejszenie o 10% wody w postaci płynów ustrojowych papugi spowoduje objawy ciężkiego odwodnienia. Redukcja płynów ustrojowych papugi o 20% będzie śmiertelna dla każdej papugi. Dlatego tak ważne jest dostarczenie jej w codziennej diecie.

Źródła wody

Papugi mogą pić wodę bezpośrednio z miski, ale zazwyczaj dostarczają wodę do organizmu pobierając ją z warzyw i owoców (największa zawartość wody jest w ogórkach (96%) oraz pomidorach (94%)). Orzechy mają znacznie mniej wody niż warzywa i owoce. To może powodować pragnienie nawet w stanie surowym i nasyconym. Co za tym idzie, orzechy nie są najlepszym wyborem żywieniowym. Innym źródłem wody dla organizmu jest metabolizm wewnętrzny. Podczas metabolizowania białek, tłuszczów i węglowodanów produktem ubocznym tego procesu wytwarzania energii jest woda.

Zawartość wody w organizmie

Chociaż krew składa się w około 80% z wody, stanowi to mniej niż 8% całkowitej ilości wody w organizmie ptaka. Nerki efektywnie gospodarują wodą, utrzymując normalny poziom objętości krwi. Zawartość wody w odchodach papug jest zmienna, ale dla większości papug jest to między 50% a 70%. Ptaki o twardych odchodach, jak papużki faliste, mają prawdopodobnie mniej niż 50% zawartości wody w odchodach.

Papugi nie nadużywają spożycia wody, ponieważ ich potrzeby są ściśle kontrolowane.

W warunkach głodu papuga może zużyć większość zapasów glikogenu, nawet połowę rezerwy białka i 40% masy ciała, i nadal przeżyje. Jednak utrata 20% wody prowadzi do śmierci każdej papugi.

Funkcje wody

Woda pełni wiele funkcji w organizmie papugi:

– Jest rozpuszczalnikiem i nośnikiem składników odżywczych, hormonów i enzymów, niezbędnych do funkcjonowania komórek;
– Nawilża stawy;
– Działa jako katalizator reakcji metabolicznych;
– Zawiera także niewidoczne substancje, takie jak minerały i cząsteczki związków;
– Pełni rolę nośnika produktów przemiany materii komórek, które są usuwane z organizmu przez płuca, nerki i wątrobę.

Niedobory wody

W codziennej diecie papug należy nie tylko zapewnić odpowiednią ilość wody, ale i regularnie monitorować ich nawodnienie. Najbardziej widoczny objaw poważnego odwodnienia u papug i innych ptaków to mrużenie oczu. Jest to ostrzeżenie przed poważniejszymi skutkami braku wody, które mogą prowadzić nawet do śmierci.

Dbając o ich potrzeby w zakresie płynów, możemy pomóc zapewnić im długie i zdrowe życie w naszym towarzystwie.

 

 

AUTOR: Odeta Kozikowska