Zabawki edukacyjne dla papug

Jak działa mózg papug?

Papugi są jednymi z najbardziej inteligentnych zwierząt na świecie. Twierdzi się, że ich inteligencja jest na pozimie 3-4 letniego dziecka. Dzięki badaniu, przeprowadzonym w 2015 roku, naukowcy odkryli, że mózgi ptaków zawierają więcej neuronów na centymetr kwadratowy niż mózgi ssaków.

Stwierdzenie ptasi móżek jest teraz tylko nie prawdziwym powiedzeniem. Ptaki są niezwykle inteligentne, dlatego potrzebują ogromnej stymulacji umysłowej. Jak ją dostarczyć ? Dlaczego papugi potrzebują zabawek edukacyjnych ? Odpowiemy na te pytania w tym artykule.

Znudzona papuga – czy to duży problem?

Papugi w naszych domach dosyć często są znudzone, co niekiedy prowadzi nawet do samookaleczania. Papuga, której nie dostarczymy stymulacji umysłowej po prostu oszaleje. Ptaki są na tyle inteligentymi zwierzętami, że naszym obowiązkiem staje się zapewnienie im różnego rodzaju aktywności umysłowej.

Aby zapobiec nudzie, warto również regularnie zmieniać zabawki. Można tworzyć tzw. „rotację” zabawek, chowając niektóre na jakiś czas i wprowadzając je ponownie po kilku tygodniach.

Stymulacja umysłowa – czym jest i jak ją zapewnić?

A więc czym jest stymulacja umysłowa? Polega ona na dostarczeniu naszym ptakom różnych bodźców oraz wyzwań, które angażują ich zmysły i umysł. Jak ją zapewnić?

Zabawki edukacyjne – Jest to genialny sposób aby ćwiczyć inteligencje papug. Istnieją zabawki o różnych poziomach trudnościach.

1.Puzzle – są to zabawki, które wymagają rozwiązania przez papuge jakiejś zagadki, ułożenie układanki dzięki czemu ptak dostaje swój ulubiony smakołyk lub inną nagrodę.

2.Zabawki interaktywne – Są to takie zabawki, w których papuga musi coś przesunąć lub coś podnieść aby dostać się do smakołyku. Takie zabawki znakomicie rozwijają umysł papug. Firmy, które produkują takie zabawki to m.in. Nina ottosson, co prawda zabawki te nie są detykowane papugą lecz psą, ale bardzo dobrze sprawdzą się też w przypadku naszych opierzonych przyjaciół, fajną sprawą jest również ilość różnych poziomów trudności tych zabawek.

3.Zabawki dźwiękowe – Papugi często są zainteresowane wszystkim co wydaje jakiś dźwięk, co również prowadzi do nauki mowy. Więc jeśli chcemy dostarczyć takiej stymulacji papugom, możemy wyposażyć się w cymbałki, bezpieczne dzwoneczki i wiele różnych instrumentów,

na których nawet same papugi będą mogły zagrać. Poza zabawkami możemy włączyć naszym papugą muzykę! Powstało wiele badań, które potwierdziły, że papugi lubią słuchać muzyki. Moja papuga o imieniu Gofer, często podczas słuchania muzyki przezemnie, wlatuje na moje ramię i gwiżdże oraz macha głową tak jakby tańczył.

Poza zabawkami inteligentnymi są też inne sposoby aby stymulować umysłowo papugę, ale o tym napisze w innym artykule.

Jakie są plusy zabawek edukacyjnych?

– Rozwijają i angażują myślenie papug, uczą je rozwiązywania zagadek

– Stymulacja umysłowa pomaga w redukcji stresu i frustracji, co może zapobiegać problemom behawioralnym.

– Zabawki edukacyjne urozmaicają codzienną rutyne papug

Na co uważać przy wyborze zabawek edukacyjnych

– Bezpieczeństwo i trwałość – Przy wyborze zabawek dla papug najlepiej stawiać na jakość a nie na cene jaką za nią zapłacimy. Zabawka powinna byc wykonana z bezpieczenego materiału, który nie zaszkodzi naszym papugom.

Podsumowanie

Papugi jako inteligentne zwierzęta potrzebują stymulacji umysłowej. Aby ją zapewnić możemy dostarczyć im róznego rodzaju zabawki edukacyjne, które rozwijają inteligencje papug poprzez rozwiązywanie zagadek, odkrywanie lub słuchanie dźwięków. Pamiętajmy, że zdrowie psychicznie jest tak samo ważne jak zdrowie psychiczne papug.