Nowy puchaty członek rodziny to dużo radości, ale również ogromna odpowiedzialność. Warto się na niego dobrze przygotować. Lokum i pożywienie to nie wszystko. Równie ważne jest zapewnienie zwierzęciu odpowiedniej opieki weterynaryjnej. Zanim zaprosisz pod swój dach wymarzonego uszaka, dowiedz się, jak zadbać o jego zdrowie.
Króliczy pacjent
O króliku trzeba na wstępie powiedzieć jedno – to zwierzę bardzo chorowite. Uszaki są szczególnie podatne na choroby układu pokarmowego a wiele z nich jest dla nich śmiertelnie niebezpieczna. Częstym problemem tego typu są różnego rodzaj niedrożności popularnie nazywane zatkaniem. Zazwyczaj powoduje je… własna higiena naszego pupila. Uszaki są prawdziwymi czyściochami i bardzo dbają o swoje futerko. Podczas jego wylizywania, połykają wypadającą sierść, która może spowodować niedrożność. Aby zapobiec takim dolegliwościom, warto regularnie wyczesywać królicze futerko. Szczególnie w okresie linienia.
Niestety problemy zdrowotne nie kończą się na króliczym brzuszku. Uszaki są również podatne na choroby wywoływane przez pasożyty. Szczególnie groźnym przykładem takiej dolegliwości jest kokcydioza. Jest niebezpieczna przede wszystkim dla maluchów i starszych, osłabionych osobników. Jej wykrycie wymaga specjalistycznych badań a leczenie wymaga sporo czasu i cierpliwości.
Uszaci pacjenci często trafiają do gabinetu weterynaryjnego z problemami stomatologicznymi. Ich rosnące całe życie zęby wymagają ciągłego ścierania. Zdrowy zwierzak radzi sobie z tym chrupiąc siano i obgryzając gałązki. Niestety, niektóre wady zgryzu doprowadzają do przerostu zębów. Inne problemy stomatologiczne skutkują powstaniem ropni. Część takich dolegliwości wymaga interwencji chirurgicznej – usunięcia zębów lub ich regularnych korekcji.
Trudnym przeciwnikiem dla króliczego pacjenta bywa również pierwotniak e. cuniculi, wywołujący chorobę o nazwie encephalitozoonoza lub EC. Często zwierzęta stają się jego nosicielami już w pierwszych chwilach życia, ponieważ łatwo przenosi się z matki na młode osobniki. Choroba rozwija się u części zarażonych osobników. Jej objawy mogą dotyczyć różnych układów narządów, w tym układu nerwowego.
Zdarza się, że to otoczenie staje się dla naszego pupila zagrożeniem. Króliki to prawdziwi smakosze i niestety ich chęć spróbowania wszystkiego, co w ich zasięgu sprawia, że często padają ofiarami zatruć. Ich wybryki mogą skutkować urazami, które czasem wymagają pomocy ortopedycznej.
Jakiego weterynarza wybrać?
To całkiem sporo dolegliwości jak na jednego małego przyjaciela… Na szczęście odpowiednio dobrany lekarz weterynarii pomoże w utrzymaniu zwierzęcia w dobrej kondycji i wyciągnie królika wielu zdrowotnych tarapatów. To zatem bardzo ważne, by naszego pupila powierzyć odpowiedniej osobie, czyli weterynarzowi specjaliście od zwierząt egzotycznych. Organizm zajęczaka zdecydowanie różni się od tego psa czy kota, dlatego lekarz pomagający naszemu zwierzęciu powinien znać specyfikę króliczego gatunku.
Wybierając lekarza dla naszego zwierzaka warto kierować się również jego dostępnością oraz możliwościami leczenia, jakie przewiduje. Sprawdź, gdzie w twojej najbliższej okolicy znajduje się klinika, która oferuje dyżury nocne lub świąteczne. Dowiedz się, czy można wykonać w niej badania takie jak USG i RTG. Sprawdź, czy jest w niej chirurg, który w razie potrzeby podejmie się operacji królika. Dowiedz się, czy w klinice funkcjonuje szpital, gdzie w razie konieczności hospitalizacji możesz zostawić zwierzaka.
Badania profilaktyczne
Skoro weterynarz już wybrany, pora na wizytę kontrolną. Królik powinien przechodzić ją przynajmniej raz na kilka miesięcy. W jej trakcie lekarz powinien dokładnie obejrzeć zwierzaka. Zajrzeć do oczu, uszu i przy pomocy wziernika ocenić stan uzębienia. Upewni się również, w jakim stanie są okolice odbytu i genitaliów pacjenta i sprawdzi, czy na stopach nie tworzą się odgniotki. Wykona również badanie palpacyjne, czyli przy pomocy dotyku ogólnie określi stan głębiej osadzonych części anatomicznych ciała zwierzaka. W trakcie profilaktycznej wizyty kontrolnej warto zdecydować się na wykonanie badań krwi oraz zebranego z trzech dni kału. Dobrze jest również co roku zdecydować się na wykonanie badania RTG czaszki oraz USG.