Przechowywanie pokarmu dla królika i gryzonia

owoce warzywa drewno

Zdrowa i zbilansowana dieta jest fundamentem dobrego samopoczucia naszych małych futrzaków. Króliki i gryzonie wymagają dostępu do szerokiej gamy produktów, które łatwo mogą ulec zepsuciu lub zanieczyszczeniu. Kluczem do zachowania świeżości i wartości odżywczych pokarmu jest jego odpowiednie przechowywanie. Odkryj sprawdzone metody, które pozwolą Ci uniknąć marnowania jedzenia i zagwarantują, że Twoje zwierzęta będą cieszyć się pełnowartościową dietą każdego dnia.

Jak przechowywać granulat

Sucha karma to ważny element diety królika i gryzonia. Jeśli oryginalne opakowanie jest wykonane z trwałego plastiku i posiada zamknięcie strunowe wielokrotnego użytku, możesz śmiało zostawić w nim granulat. Aby zabezpieczyć go dodatkowo przed wpływem wilgoci, warto taką paczkę włożyć jeszcze do pudełka z zamykaną pokrywką. Karmy w opakowaniach papierowych są niestety bardziej narażone na wpływ warunków zewnętrznych lub atak moli spożywczych. Jedzenie z takich paczek przełóż po zakupie do swoich własnych opakowań. Dobrym wyborem będą duże szklane słoiki lub przezroczyste pudełka. Ich zaletą jest to, że widzisz ich zawartość, więc możesz monitorować ilość pozostałego w nich pokarmu.

Przechowywanie ziół

Jadłospis królików i większości gryzoni jest pełen różnych rodzajów ziół. Bogata w nie dieta pupila sprawia, że jako opiekun, powinieneś przygotować się na przechowywanie ich sporych ilości. Są one bardzo narażone na wpływ wilgoci i mogą łatwo stać się ofiarą szkodników. Jeśli w twoich zapasach pojawią się charakterystyczne dla moli spożywczych pajęczynki lub same dorosłe osobniki, koniecznie wyrzuć zanieczyszczoną partię. Podawanie zwierzętom produktów z odchodami tych owadów może prowadzić do zatruć.

Inwazja moli spożywczych to nic przyjemnego. Możesz jej jednak zapobiec, przechowując zioła w odpowiedni sposób. Tuż po zakupie koniecznie przejrzyj opakowanie i sprawdź, czy nie ma w nim pajęczynek. Przesyp je do szczelnie zamykanego pojemnika. Do tego celu najlepiej sprawdzą się ciemne plastikowe pudełka lub słoje z brązowego szkła. Dzięki nim zioła nie będą narażone na szkodliwy wpływ promieni słonecznych.  Pamiętaj, by zawsze po podaniu posiłku pupilowi dobrze je zamknąć. Zawsze przechowuj suszone zioła w suchym miejscu.

A co z sianem?

Sianko należy przechowywać nieco inaczej niż zioła. Zamknięte w szczelnym pojemniku traci swoje wartości, dlatego zadbaj o to, by trzymać je w suchym i przewiewnym miejscu. Możesz je trzymać w papierowej torbie, materiałowym worku lub niezamykanym pudełku. Często oryginalne opakowanie z siankiem jest pełne aż po brzegi a produkt jest mocno zbity. Warto po zakupie przejrzeć je i przemieszać, tak, by wszystkie źdźbła miały swobodny dostęp do powietrza.

Zapamiętaj!

Produkty istotne w diecie twojego pupila są narażone na działanie wilgoci i w konsekwencji na rozwój groźnych dla zdrowia pleśni i grzybów. Mogą stać się źródłem inwazji moli spożywczych, które później trudno zwalczyć. Aby temu zapobiec, zadbaj o odpowiednie przechowywanie pokarmu. Granulat zachowaj w oryginalnym, zamykanym opakowaniu lub przesyp do pojemnika z pokrywką. Zioła zamknij w szczelnych słojach. Sianko trzymaj w przewiewnym miejscu. Zadbaj, by jedzenie zawsze stało w suchym miejscu.